Nowy numer 25/2018 Archiwum

Uwaga na 500+. Zrobiłeś błąd?

Ubiegasz się o 500+ na drugie dziecko, ale w elektronicznym wniosku nie wpisałeś pierwszego? To błąd, który może opóźnić przyznanie świadczenia.

Chociaż wszystko wydaje się łatwe, spora część wniosków złożonych elektronicznie może nie kwalifikować się do rozpatrzenia z powodu banalnego błędu. Chociaż większość rodziców będzie ubiegać się o świadczenie wychowawcze w ramach programu 500+ tylko na drugie dziecko, we wniosku muszą także wymienić to pierwsze.

Wniosek elektroniczny, jaki można złożyć m.in. w kilkunastu bankach, zawiera małą pułapkę. Chociaż w pierwszej części wniosku zadeklarowaliśmy, że z powodu przekroczenia progu dochodowego 800 zł na osobę w rodzinie wnioskujemy o świadczenie od drugiego dziecka, w drugiej części wniosku musimy dodać dane zarówno małżonka, jak i pierwszego dziecka.

- To powszechny błąd - słyszymy na infolinii Programu 500+. - Proszę złożyć wniosek jeszcze raz. Choć i tak gmina zapewne zwróci się o wyjaśnienia w tej sprawie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że najczęściej popełniane błędy to m.in. brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak numeru PESEL członków rodziny, czy niekompletne dane teleadresowe wnioskodawcy. O ile niewskazanie małżonka nie jest przeszkodą w wypłacie świadczenia, o tyle brak wskazania pierwszego dziecka, nawet gdy ubiegamy się o świadczenie na drugie, powoduje konieczność korekty wniosku.

Jak można go poprawić? Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą e-mailową. Można także, nie czekając na e-maila z gminy, samemu złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie zorientowała się, że popełniła błędy.

- Pracujemy nad tym, aby już na etapie składania wniosków elektronicznych wprowadzić mechanizmy pozwalające na unikanie tych błędów - deklaruje Ministerstwo Rodziny.

W wytycznych dla urzędników gminnych ministerstwo stwierdza, że gdy organ otrzyma kolejny wniosek tej samej osoby prawidłowo wypełniony, nie powinien wzywać wnioskodawcy do poprawnego wypełniania/uzupełniania pierwszego wniosku. Nawet jeśli zostanie wysłane wezwanie do poprawienia/uzupełnienia pierwszego wniosku i wnioskodawca nie zastosuje się do wezwania, ale złoży jednocześnie kolejny, prawidłowo wypełniony wniosek, to nowy wniosek powinien zostać rozpatrzony, zaś pierwszy wniosek pozostanie w aktach sprawy bez rozpatrzenia.

W pierwszych trzech dniach obowiązywania programu rodziny złożyły drogą elektroniczną ponad 175 tysięcy wniosków. Ministerstwo opublikowało szczegółowe wytyczne: "Procedura usuwania błędów we wnioskach o Rodzina 500 plus składanych za pośrednictwem banków oraz ZUS".

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma