GN 24/2018 Archiwum

Film o świętym z Libanu bije rekordy

W Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce po raz trzeci odbędzie się projekcja biografii św. Charbela. - Do tej pory nie zdarzyło się, żeby jakiś film cieszył tak dużym zainteresowaniem - mówi Marcin Królak, organizator filmowego seansu.

Film "Święty Charbel” nie jest nowy. W 2009 r. produkcji pierwszego biograficznego obrazu o mnichu podjął się Libańczyk Roland Eida. Miało to być wypełnienie obietnicy złożonej świętemu, by szerzyć jego kult na całym świecie.

- W Polsce kult św. Charbela bardzo szybko się rozwija. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, w styczniu zorganizowaliśmy pierwszy w kraju kinowy pokaz dokumentu o życiu zagadkowego mnicha - wyjaśnia Marcin Królak z Katolickiego Centrum Kultury Dobre Miejsce. Okazało się, że film cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

17 kwietnia o 15.30 w Dobrym Miejscu (ul. Dewajtis 3) po raz trzeci odbędzie się projekcja libańskiego obrazu. - Pokazy filmowe organizujemy od ponad siedmiu lat. Do tej pory nie zdarzyło się, by jakiś film cieszył tak dużą popularnością. Wiele osób słyszało o św. Charbelu, ale mało o nim wiedzą. Film jest doskonałą okazją, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o świętym mnichu, ale także Kościele maronitów, z którego pochodzi - mówi M. Królak.

Dużą zaletą seansów jest prelekcja, którą podczas projekcji po raz drugi wygłosi znawca Libanu i św. Charbela, ks. prof. Marek Starowieyski, wykładowca Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, twórca biblioteki patrystycznej. Duchowy dwukrotnie podróżował do grobu św. Charbela w Annaya: w latach 70., a potem w ubiegłym roku. Owocem jego pielgrzymek jest zainteresowanie wschodnim chrześcijaństwem i szerzenie kultu świętego.

Podczas spotkania z duchownym można będzie dowiedzieć się więcej o zagadkowej fotografii, na której w niewytłumaczalny sposób pojawiła się podobizna świętego, posłannictwie św. Charbela, cudach, które za przyczyną świętych działa Pan Bóg, czy mistycyzmie wschodniego Kościoła.

Film "Święty Charbel" w reż. Nabila Lebbosa trwa 1 godz. 46 min. Bilety w cenie 15 zł do kupienia od 9 kwietnia oraz przed seansem w Dobrym Miejscu w sklepie Chrześcijańskie Granie. Więcej info www.dobremiejsce.org.

Dobre Miejsce otrzymało specjalne błogosławieństwo od producenta filmu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma