Uroczystości także w Górze Kalwarii, Podegrodziu, Licheniu i Ełku.
Księża marianie podkreślali, że kanonizacja ich założyciela wpisuje się w wydarzenia Roku Miłosierdzia
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Podczas konferencji marianie pokazali wyniki badań Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie w 2007 r. poddano badaniom czaszkę o. Papczyńskiego.
Na ich postawie sporządzono wizerunek, który wykorzystano przy sporządzaniu portretu beatyfikacyjnego o. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego.
Na obrazie zakonnik ubrany jest w biały habit, jakie nosili marianie przez prawie 200 lat. W lewej ręce trzyma książkę zatytułowaną "Norma vitae", czyli "Reguła życia", którą założyciel spisał dla swojego zgromadzenia. W prawej natomiast trzyma krzyż z pasyjką.
- Obraz przygotowywany na kanonizację jest trochę zmodyfikowany. Bardziej wyeksponowane zostaną trzymane w rękach krzyż z pasyjką i Koronka Dziesięciu Cnót NMP - mówi ks. Adam Stankiewicz MIC.
O. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie.
W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.
Pracował jako duszpasterz i wychowawca w Warszawie. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy, gdzie obecnie znajduje się jego grób. 16 września 2007 r. w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego.
O. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.
Założone przez niego Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym, istniejącym do dziś, powstałym na ziemiach polskich męskim zgromadzeniem zakonnym. Obecnie liczy prawie 500 członków.
Marianów spotkać można w 18 krajach świata, m.in. w Brazylii, USA, na Filipinach, w Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi - od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem: „Za Chrystusa i Kościół”.
O cudach za wstawiennictwem o. Papczyńskiego czytaj tutaj: Serce-plodu-zaczelo-bic