GN 24/2018 Archiwum

Alina Petrowa-Wasilewicz z nagrodą "Ślad”

Laureatką 15. edycji Nagrody Dziennikarskiej "Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka została Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Uroczysta gala miała miejsce w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Laureatką 15. edycji Nagrody Dziennikarskiej "Ślad” została Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej, publicystka i autorka książek. Wyróżnienie otrzymała za "konsekwentne i pełne pasji przybliżanie postaci wybitnych postaci Kościoła, zwłaszcza kobiet oraz promowanie wzorców życia według nowego feminizmu Jana Pawła II”.

- Dziennikarz agencyjny jest w dużym stopniu anonimowy. Tym bardziej czuję się wdzięczna wobec kolegów, którzy dostrzegli szarą, codzienną pracę. Dziękuję także za to, że zostały dostrzeżone większe teksty dotyczące tradycji niezwykłych kobiet w Kościele, która w mojej ocenie jest za mało znana. Wybitne Polski pracowały w najtrudniejszych miejscach tworząc nie tylko dzieła charytatywne, ale także edukacyjne, ewangelizowały wszystkie środowiska, wiejskie i miejskie, robotnicze, rzemieślnicze - powiedziała.

Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 14 osób. Nominację do nagrody otrzymali: dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Stanisław Karnacewicz oraz dziennikarz radiowy, publicysta i reportażysta Dariusz Rosiak. Stanisław Karnacewicz otrzymał nagrodę specjalną Kapituły Nagrody "Ślad".

Obecny na gali kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że każda edycja nagrody jest okazją, by zapytać, w jakim kierunku zmierza dziennikarstwo w Polsce. Zdaniem, metropolity warszawskiego, trzeba stawiać pytanie nie tylko o "ślad”, który przetrwa, ale także o dziennikarską moralność.

- Po 15 latach od śmierci bp. Jana Chrapka, w świetle jego dzieła możemy postawić sobie pytanie: czy stajemy na wysokości zadania w tym czasie, który wymaga od dziennikarzy mądrości i trzymania pionu moralnego, który sprawia, że jest się dziennikarzem na miarę współczesnych wyzwań - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Zachęcił dziennikarzy, by żyli tak, aby nie wstydzili się swoich wyborów i decyzji.

Podczas uroczystej gali wspominano także zmarłego w Wielkanocny Poniedziałek ks. Jana Kaczkowskiego, laureata nagrody "Ślad” w 2014 r. - O takich ludziach trzeba mówić głośno. Zostawił po sobie ślad - książkę, która pomoże innym odczytać rzeczywistość, w jakiej żyją - powiedział we wspomnieniu ks. Kazimierz Sowa. - Umierając w Poniedziałek Wielkanocny, Janek wyprzedził nas w biegu do pustego grobu. Zostanie dla nas wielkim drogowskazem, wskazującym drogę życia zawodowego i osobistego.

Zwycięzca nagrody otrzyma statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

"Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy oraz innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Obecnie Kapitule przewodniczy Ewa K. Czaczkowska.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!"

Laureatami dotychczasowych czternastu edycji Nagrody "Ślad" byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka i Tomasz Rożek.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma