GN 24/2018 Archiwum

Msze św., koncerty i przemówienie prezydenta

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu, a także Msze św. i koncerty - to plan PiS na obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Scenariusz obchodów jest podobny do ubiegłorocznych uroczystości. Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. Mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

Wzorem lat ubiegłych, zaraz po Eucharystii, obchody przeniosą się przed Pałac Prezydencki, gdzie o 8.41 odbędzie się apel pamięci. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożą wieńce w miejscu, gdzie sześć lat temu śmierć polskiej elity politycznej opłakiwało tysiące rodaków.

W tym samczym czasie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się miejskie uroczystości i udziałem m.in. rodzin ofiar.

O 8.20 uroczyście zostaną odczytane nazwiska ofiar katastrofy, następnie, w duchu ekumenizmu, zostanie odmówiona wspólna modlitwa, w którą włącza się: biskup polowy WP bp Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP bp Jerzy Pańkowski oraz ks. Kapelan major Tadeusz Jelinek przedstawiciel Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

O 8.41 odegrany zostanie utwór "Cisza”. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wieńce pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Powązkach złożą o godz. 11.

Przez cały dzień na scenie obok Pałacu Prezydenckiego wyświetlane będą filmy poświęcone katastrofie. Od 10.00 do 16.50 zaplanowano projekcję filmów wydanych przez "Gazetę Polską”: "Mgła” (2010) i "Pogarda” (2011) w reż. Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej, "Prezydent” (2013) w reż. Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego oraz "Przebudzenie” (2011) w reż. Joanny Lichockiej.

O 16.10 zaplanowano spotkanie z twórcami filmu "Smoleńsk”. W intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odmówiona zostanie także modlitwa: o godz. 12 - Anioł Pański, a o godz. 15 - Koronka do Bożego Miłosierdzia.

O 16.50 przed Pałacem Prezydenckim głos zabierze prezydent Andrzej Duda, następnie na Pałacu Prezydenckim odsłonięta zostanie tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu.

Wcześniej, o godz. 13. Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach. Z kolei około godz. 14. w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie prezydent złoży wieńce na grobach śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla oraz śp. ks. Andrzeja Kwaśnika.

Wieczorem, o godz. 19. w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Wcześniej, o 18.30 będzie można posłuchać koncertu Chóru Archikatedry Warszawskiej. Po Eucharystii spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki, gdzie głos zabierze prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Uroczystości na Krakowskim Przedmieściu zakończą się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Awa
    08.04.2016 16:30
    Jesli tefałen będzie dawał transmisję to od tych modłów dostaną szczękościsku
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma