Nowy numer 25/2018 Archiwum

60 proc. wniosków z błędami

W Warszawie już ponad 40 tys. rodziców złożyło podanie o 500 zł na dziecko.

Po pierwszym tygodniu przyjmowania wniosków  o świadczenie 500+ widać, że rodzice w Warszawie najchętniej korzystają przy tym z internetu. W wersji elektronicznej złożyli 26 tys. wniosków, a 14 tys. dostarczyli w wersji papierowej do Punktów Przyjmowania Wniosków Rodzina 500+. Ponad 60 proc. wniosków wysłano za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Niestety właśnie te wnioski zawierają najwięcej błędów. W próbie 1600 podań, które spłynęły poprzez systemy bankowe, około 62 proc. z nich zawierała niekompletne dane. Najczęstsze błędy to: brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny w przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak numeru PESEL członków rodziny, adres zamieszkania wnioskodawcy nie zgadza się z adresem organu właściwego, niekompletne dane teleadresowe wnioskodawcy.

Formularze z błędami urzędnicy muszą zwracać nadawcom do poprawienia lub uzupełnienia. Przez to opóźnia się wydanie decyzji i wypłata świadczenia.

Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy, apeluje o dokładne wypełnianie wniosków. Dużą pomocą może być formularz na stronie: www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl.

- Ten wniosek wraz z kreatorem „podpowiada”, jak go wypełnić. Dzięki temu sprawdzenie wniosku przez urzędnika jest sprawniejsze, a wydawanie decyzji szybsze - mówi wiceprezydent Włodzimierz Paszyński.

Jest to pierwsze i jedyne w Polsce tego typu narzędzie przygotowane do wypełniania wniosku w ramach programu Rodzina 500+. Wypełniony formularz należy wydrukować, podpisać, dołączyć niezbędne dokumenty i złożyć w Punkcie Przyjmowania Wniosków Rodzina 500+.

Oprócz wniosku, na stronie znajduje się też wykaz dokumentów, które trzeba dołączyć, starając się o świadczenie na pierwsze dziecko. Opublikowano również listę blisko 700 punktów (z adresami i godzinami otwarcia), w których można osobiście złożyć wniosek. Osoby mające skomplikowaną sytuację rodzinną mogą skorzystać z pomocy punktów przyjmowania wniosków w Urzędach Dzielnic właściwych dla ich miejsca zamieszkania.

Wnioski można wysłać za pośrednictwem systemów elektronicznych. Są to, oprócz bankowości elektronicznej, portal Emp@tia, Platforma Usług Elektronicznych - PUE (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), ePUAP. Do tego niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz innych baz, program Rodzina 500+ może dotyczyć około 150 tysięcy dzieci w Warszawie.

Czytaj także: Jak-dostac-500

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma