Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ten znak zobowiązuje do męstwa

Prezydent RP Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP. Tablicę poświęcił biskup polowy Józef Guzdek.

- Jeśli z tragedii smoleńskiej, jeśli z tego dramatu możemy wyprowadzić coś dobrego - a powinniśmy - to powinna to być jedność. To powinna cały czas być solidarność; to powinna być życzliwość wzajemna i szacunek - takie, jakie wtedy były na Krakowskim Przedmieściu - powiedział podczas uroczystości.

- Dziś, po 6 latach, patrzymy na tamtą tragedię - patrzymy na Rzeczpospolitą, na to, jak dramatycznie została ona wtedy dotknięta. Ale tamten dzień to był również dzień, który uświęcił to miejsce, w którym dziś mam zaszczyt stać, razem z Państwem - powiedział podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda.

Prezydent w swoim wystąpieniu zaapelował o wzajemne przebaczenie i jedność. - Zwracam się z apelem: wybaczmy sobie wzajemnie wszystkie niesprawiedliwe słowa, gorszące zachowania; apeluję o wybaczenie, bo ono jest dziś nam i Polsce potrzebne, niezbędne - powiedział.

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy to Polacy uczynili Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki "miejscem pamięci". - Niech ono takim na zawsze zostanie; wierzę, że tak będzie. Niech będzie tym miejscem wspomnienia, czci, ale niech będzie także miejscem jedności - zaapelował.

Biskup Guzdek przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński angażował się wszędzie tam, "gdzie widział dobro Narodu, walczył o godność pomordowanych Rodaków” i jadąc do Katynia "chciał ocalić pamięć skazanych na zapomnienie”. - Nie bał się i był sobą. A życie sprawdziło jego wartość - sparafrazował wiersz ks. Indrzejczyka biskup Guzdek.

Zdaniem ordynariusza wojskowego tablica będzie przypominała "wielkiego patriotę, który zginął służąc Polsce”. - Niech ten znak zobowiązuje do męstwa, aby złu się nie poddawać, być sobą, walczyć o godność i dobro ocalać - zachęcił.

Na odsłoniętej tablicy umieszczono napis, iż "w tym budynku pracował i mieszkał w latach 2005-2010 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński. Dr hab. n. prawnych, prof. Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie". Przypomniane zostały najważniejsze urzędy i fakty z biografii tragicznie zmarłego prezydenta m.in.to, że był członkiem władz podziemnej "Solidarności", uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, ministrem stanu w Kancelarii Prezydenta RP; posłem i senatorem, prezesem NIK, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Po odsłonięciu tablicy nastąpiło jej poświęcenie przez bp. Józefa Guzdka. Kwiaty złożyli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska z córkami, a także marszałkowie Sejmu i Senatu.

Wcześniej w siedzibie ministerstwa obrony narodowej przy ul. Klonowej odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej. Także tę tablicę poświęcił bp Józef Guzdek. Wcześniej tablica dedykowana śp. prezydentowi RP odsłonięta została także na dziedzińcu stołecznego ratusza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma