Nowy numer 24/2018 Archiwum

Andrzej Melak posłem

12 kwietnia ślubowanie poselskie złożył Andrzej Melak. Objął mandat po zmarłym na początku kwietnia śp. Arturze Górskim.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym z 2011 r., w przypadku śmierci posła, jego mandat obejmuje kolejny kandydat z tej samej listy wyborczej, który w ostatnich wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów.

Andrzej Józef Melak (ur. 7 czerwca 1944 w Warszawie) jest prezesem Komitetu Katyńskiego, bratem Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Z wykształcenia technik ekonomista, w latach 70. i 80. współpracownik opozycji demokratycznej, 31 lipca 1981 r. współuczestniczył w ustawieniu Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W latach 1998–2002 był radnym Gminy Warszawa-Wilanów wybranym z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W wyborach samorządowych w 2010 r. uzyskał mandat radnego m.st. Warszawy, startując w okręgu nr 7 z 9. (ostatniej) pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości i zdobywając 6442 głosy.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. kandydował do sejmu w okręgu warszawskim z 11. miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości (formalnie nie należąc do tej partii); otrzymał 3231 głosów i nie uzyskał mandatu. W 2014 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w wyborach do stołecznej rady miasta. W 2015 ponownie był kandydatem PiS do Sejmu. W 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2007 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Aktywnie działa także w Stowarzyszeniu Krąg Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniu Olszynki Grochowskiej, Stowarzyszeniu Rodzin Katyń 2010 oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Upamiętniającym Ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Andrzej Melak objął poselski mandat po Arturze Górskim, który zmarł na białaczkę 1 kwietnia, w wieku 46 lat.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma