W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie rozpoczyna nowy cykl zatytułowany "1050+Biblia. Czytamy w Polskim”.
W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie rozpoczyna nowy cykl zatytułowany „1050+Biblia. Czytamy w Polskim”.
Aktorzy tej stołecznej sceny czytać będą wybrane fragmenty Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu.
Jak wyjaśnił w rozmowie z KAI dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn, 1050-lecie Chrztu Polski jest okazją, by powrócić do tego, co zasadnicze, to znaczy do wiary, a co za tym idzie - do najważniejszych tekstów chrześcijaństwa.
Pierwsze ze spotkań w ramach cyklu „1050+Biblia. Czytamy w Polskim” odbędzie się na dużej scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie już w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia. Zaprezentowane zostaną, zaadaptowane na potrzeby półtoragodzinnych czytań, fragmenty Księgi Rodzaju. Całość opatrzona będzie współczesną ilustracją muzyczną oraz ikonografią zaczerpniętą z malarstwa inspirowanego motywami religijnymi.
W rozmowie z KAI dyrektor naczelny Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn wyjaśnił, że choć scena ta nie ma w repertuarze przedstawienia, które opowiadałoby historię naszej ojczyzny, tych 1050 lat jakie minęły od Chrztu Polski, to jednak jego pragnieniem było, by obchody jubileuszu były zaznaczone także w Teatrze Polskim.
- Uważałem, że powrót właśnie do tego, co zasadnicze, to znaczy do wiary, a jeżeli do wiary to do tych najważniejszych tekstów naszej wiary, było słuszne - wyjaśnił Andrzej Seweryn. Stąd, dodał, w ciągu kilku tygodni które pozostały do końca sezonu teatralnego, „będziemy czytali teksty Biblii, będziemy je przypominali, a niektórym może otwierali oczy i uszy na te teksty”.