Nowy numer 24/2018 Archiwum

Rowerem przez rzekę

Kładka nad Wisłą pod Mostem Łazienkowskim pojawi się w wakacje przyszłego roku.

W przyszłoroczne wakacje gotowa będzie kładka dla pieszych i rowerów na Moście Łazienkowskim. Dziś podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę pieszo-rowerowej kładki podwieszonej pod przeprawą.

- Nie chcę powiedzieć, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, ale dzięki pożarowi 14 lutego ubiegłego roku mamy nowy most, który przetrwa 100 lat i będziemy mieli za chwilę nowe trasy rowerowe - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, podpisując umowę.

Pieszo-rowerowa przeprawa przez Wisłę to kilkusetmetrowa stalowa konstrukcja która będzie podwieszona pod mostem oraz przyczółki po obu stronach Wisły. Kładka będzie miała szerokość 3,4 m, zostanie podwieszona poniżej pomostu przeprawy, a jej nachylenia nie przekroczą 6-7 proc. Cała trasa zostanie wyposażona w nowe oświetlenie.

- Już wkrótce więc będziemy mogli przejechać ulicą Stanów Zjednoczonych od granic Rembertowa aż do Cypla Czerniakowskiego - zapowiada Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Powstaną dwie takie kładki - po północnej i południowej stronie mostu. Na lewym brzegu Wisły połączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim brzegu - z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Ścieżka będzie wspólna dla rowerzystów i pieszych..

Wybudowana zostanie także dodatkowa kładka nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła Trasy Łazienkowskiej), która połączy się z wybudowaną właśnie drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę, pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły.

- Pracujemy również nad kładką w osi ulic Okrzei i Karowej - zapowiada Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. - Chcemy też zabezpieczyć środki na remont wiaduktów nad Agrykolę - dodaje.

Kładkę za 13,5 mln wybuduje Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Sp. z o.o.. Budownictwo Spółka komandytowa w konsorcjum z Intop Warszawa Sp. z o.o. Wcześniej Rada Warszawy zarezerwowała na budowę kładki 16 mln zł.

Termin zakończenia budowy kładki mija 27 lipca 2017 r. Most Łazienkowski będzie szóstym obiektem mostowym z infrastrukturą rowerową.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma