Do 17 maja miasto przedłuża rekrutację wolontariuszy na ŚDM. - Obecnie mamy 750 chętnych, a potrzeba 1 tys. - wyjaśnia Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. W lipcu (20-25) w ramach tzw. Dni w Diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, przyjadą do Warszawy dziesiątki tysięcy zagranicznych gości. Do ich obsługi miasto potrzebuje w sumie 1 tys. wolontariuszy. Jak dotąd zgłosiło się 750 osób. Miasto przedłuża rekrutację do 17 maja.
- To ostatnia szansa, by zostać wolontariuszem - przypomina dyrektor CMJP II.
Głównym zadaniem wolontariuszy będzie zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi uczestników ŚDM, gości i turystów. Wolontariusze obecni będą na lotnisku, dworcach, ulicach miast, będą wspierać organizację wydarzeń kulturalnych, projektów, centrów wolontariatu, a także zwiedzania warszawskich kościołów i sanktuariów. Wcielą się także w rolę miejskich przewodników lub fotoreporterów relacjonujących bieżące wydarzenia.
Anna Soszyńska ma dużą wiedzę o Warszawie, jej atrakcjach, zabytkach i kulturze, dlatego zgłosiła się jako wolontariuszka w obszarze miejskim. - Chcę pokazać licznym pielgrzymom, że Warszawa jest pięknym i ciekawym miastem, któremu warto bliżej się przyjrzeć - tłumaczy. Podczas Dni w Diecezjach chce być wolontariuszką w Centrum Wolontariatu lub udzielać informacji na szlakach komunikacyjnych.
Wolontariuszem podczas tygodnia diecezjalnego ŚDM może zostać osoba, która do 20 maja ukończy 18 lat. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.sdm2016warszawa.pl/wolontariat. Niebawem na stronie pojawi się krótka animacja prezentująca krok po kroku jak zostać wolontariuszem.
Po zakwalifikowaniu wolontariusze przejdą obowiązkowy cykl szkoleń z zakresu m.in. pierwszej pomocy, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, zasad wolontariatu i bezpieczeństwa.
Wolontariat podczas tygodnia diecezjalnego ŚDM jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają strój, wyżywienie, ubezpieczenie, możliwość korzystania z dedykowanych centrów wolontariatu, szeregu świadczeń i atrakcji.
Wolontariat ŚDM organizowany jest przez urząd m.st. Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II, archidiecezję warszawską i diecezję warszawsko-praską.
- W tym projekcie spotykają się różnorodne doświadczenia. Śmiało mogę powiedzieć, że to pierwszy taki projekt w Warszawie - zauważa Norbert Szczepański.