Nowy numer 42/2020 Archiwum

Papieska yerba mate dla goszczących pielgrzymów

Pielgrzymi z Francji i Tajwanu przyjadą w czasie Światowych Dni Młodzieży do parafii św. Dominika na Służewie. Osób gotowych im pomóc szukają organizatorzy niedzielnego pikniku "Na fali miłosierdzia".

- Mamy miejsca dla 250 pielgrzymów - mówi Marta Milewska z działu promocji wolontariatu dominikańskiej parafii. W tej chwili pewne jest przybycie 80 osób z Tajwanu i Francji. Organizacją przyjęcia gości zajmuje się 15-osobowa grupa młodych ludzi spotykających się kilka razy w miesiącu. Oprócz nich ponad 30 osób zgłosiło się do wolontariatu. Przydałoby się drugie tyle. To m.in. dlatego przed kościołem przy ul. Dominikańskiej 2 zorganizowano piknik, który potrwa do niedzielnego wieczora.

Wolontariusze sprzedają słodycze i yerba mate, jaką lubi papież Franciszek. Rozdają też ulotki informacyjne. Poza tym można zrobić sobie „selfie z papieżem” (tzn. z jego wizerunkiem z dykty). Przez cały czas rozstawione są krzesła i stoliki dla tych, którzy chcą chwilę odpocząć.

Od rana zgłaszają się chętni do wolontariatu. Organizatorzy zbierają zgłoszenia także od rodzin, które mogłyby przyjąć pielgrzymów do swoich domów.

- Wszyscy wiedzą o Krakowie, ale nie wszyscy mają świadomość, że wcześniej są Dni w Diecezjach - tłumaczy M. Milewska. Goście parafii św. Dominika będą w Warszawie od 20 do 25 lipca.

- Niektórzy boją się zgłosić, że mogą kogoś przyjąć, bo obawiają się problemów z językiem albo nie wiedzą, co trzeba zapewnić pielgrzymom - opowiada Emilia Maszkiewicz, wolontariuszka. Jak tłumaczy, goście potrzebują tylko noclegu i śniadania. Resztę organizatorzy biorą na siebie. Zapewniono już program kulturalny, dzięki współpracy ze Służewieckim Domem Kultury i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Pielgrzymi odwiedzą też chorych, prawdopodobnie w ośrodku leczenia choroby Alzheimera. Przewidziane są też Msze w kilku językach.

- Goście też nie przyjeżdżają na gotowe. Opracowali rozważania dotyczące postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego grób odwiedzą - mówi Amadeusz Marciniak z działu promocji wolontariatu.

Jeśli ktoś nie może przyjąć nikogo do domu, ale chciałby pomóc, może wpłacić pieniądze lub np. zapewnić sprzęt sportowy czy wyżywienie.

W niedzielne przedpołudnie plac przed kościołem dominikanów był pełen ludzi. Piknik potrwa do późna. O 18.15 przewidziane jest spotkanie informacyjne dla rodzin przyjmujących pielgrzymów, a o 21.15 - pokaz widowiskowego tańca z ogniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama