Ponad kilometrowej długości odcinek nadwiślańskich bulwarów od Centrum Nauki Kopernik do mostu Śląsko-Dąbrowskiego zostanie wybudowany w przeciągu 11 i pół miesiąca. Tak deklaruje wykonawca, firma Skanska, z którą dziś Miasto Stołeczne Warszawa podpisało umowę.
Drugi odcinek pierwszego etapu lewobrzeżnych bulwarów od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego mierzy blisko 1,2 kilometra. W ramach inwestycji poza przebudową budowli wodnych, stanowiących nabrzeże rzeki, zrealizowana zostanie budowa nadwiślańskiej promenady spacerowej z towarzyszącą jej ścieżką rowerową.
– Bulwary to inwestycja, na którą czekają tysiące warszawiaków. Marzyli o niej przed wojną. Mam nadzieję, że wykonawca nas nie zawiedzie i już latem przyszłego roku będziemy przechadzać się kolejnym fragmentem nadwiślańskiej promenady. Chyba że będzie powódź lub trzeba będzie chronić ptaki – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.\
Skanska S.A. zwycięzca postępowania na „Roboty budowlano-montażowe dla zadania inwestycyjnego: Zagospodarowanie lewobrzeżnego bulwaru Wisły – etap 1 – odcinek 1.2.” zadeklarował realizację tego projektu w przeciągu 11 i pół miesiąca. Firma zaoferowała również najniższą cenę 65 802 013,13 zł i 60 miesięcy gwarancji na swoją pracę.
– Cieszę się, że to firmie Skanska powierzona została rola generalnego wykonawcy dokończenia bulwarów wiślanych. Startowaliśmy w pierwotnym przetargu na wykonanie tych prac i zajęliśmy w nim drugie miejsce, znamy więc doskonale ten projekt. Jako generalny wykonawca zrealizowaliśmy w całym kraju wiele podobnych inwestycji, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem środowiska naturalnego. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac bulwary wiślane będą dobrze służyć warszawiakom i staną się przykładem projektu zrealizowanego z korzyścią dla społeczeństwa – mówi Krzysztof Andrulewicz, Prezes Zarządu Skanska S.A.
Wedle założeń projektantów lewobrzeżny bulwar kompozycyjnie ukształtowano jako czytelny układ placów i linearnych łączników. Dzięki dodatkowym rozwiązaniom takim jak Park Żywej Rzeki, Plac Uniwersytecki ze sceną czy plaża z pawilonem obsługowym możliwe będzie udostępnienie użytkownikom różnego rodzaju atrakcji całorocznych, jak i sezonowych. Wszystkie elementy nadwiślańskiej promenady zostały zaprojektowane tak by były odporne na okresowe zalewanie, w czasie wysokich stanów wód.