Nowy numer 38/2021 Archiwum

Pogrzeb bohatera

W uroczystościach pogrzebowych śp. ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" uczestniczyć będą przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych.

Uroczystości pogrzebowe Żołnierza Niezłomnego płk. Zygmunta Szendzielarza rozpoczną się 24 kwietnia o godz. 15. w kościele pw. Świętego Karola Boromeusza w Warszawie (ul. Powązkowska 14) Mszą żałobną pod przewodnictwem biskupa polowego WP Józefa Guzdka. W uroczystości ma wziąć udział prezydent RP Andrzej Duda.

Następnie szczątki bohatera przeniesione w kondukcie żałobnym zostaną przeniesione na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie nastąpi dalszy ciąg uroczystości pogrzebowych. W uroczystościach weźmie udział p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Szczątki mjr. „Łupaszki” zostały odnalezione w 2013 roku na tzw. „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach podczas prac poszukiwawczych, prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej.

W 2015 roku na Powązkach odsłonięto panteon, w którym pochowano 35 ofiar komunistycznego terroru - wśród nich nie było Zygmunta Szendzielarza. Taka była bowiem wola bliskich zmarłego dowódcy. Rodzina chce, by zgodnie z wolą zmarłej w 2012 r. córki Barbary Szendzielarz prochy jej ojca spoczęły w grobie rodzinnym.

Prawdopodobnie w maju podane zostaną do wiadomości kolejne nazwiska osób zidentyfikowanych, których szczątki odnalezione na Łączce, kwaterze Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama