Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zmarł zasłużony jezuita

Pogrzeb o. Remigiusza Pollaka SJ odbędzie się 28 kwietnia.

W warszawskim szpitalu MSW 22 kwietnia zmarł o. Remigiusz Waldemar Pollak SJ, dawny rektor sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, dyrektor wydawnictwa Rhetos, organizator pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

O. Pollak urodził się 1 października 1952 r. w Ciechanowie. Do zakonu zgłosił się po ukończeniu szkoły średniej i po dwu latach studiów w Akademii Rolniczej w Olsztynie. Nowicjat rozpoczął w roku 1974 w Kaliszu. Następnie studiował filozofię w Krakowie i teologię w Warszawie na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum.

Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1981 w Warszawie, z rąk bp. Bronisława Dąbrowskiego. Zaraz po święceniach został skierowany do Bydgoszczy, gdzie pomagał w parafii i uczył religii. W latach 1983-1985 na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim studiował katechetykę w Rzymie.

Po odbyciu trzeciej probacji w Piotrkowie Trybunalskim, o. Remigiusz został skierowany do Warszawy, do pracy w Centrum Katechetycznym. W tym czasie pełnił również funkcję promotora powołań, prowadził na Bobolanum zajęcia z katechetyki i był dyrektorem Krajowego Centrum Środków Społecznego Przekazu.

Profesję zakonną o. Pollak złożył w 1987 r. W 1992 r. wyjechał do Rzymu do pracy w Radiu Watykańskim. Po powrocie do kraju, został skierowany do wspólnoty jezuitów przy ul. Świętojańskiej w Warszawie jako jej superior i rektor Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W 1999 r. został mianowany kapelanem Komendy Głównej Policji i zamieszkał we wspólnocie przy ul. św. Szczepana na Mokotowie. Pracował wtedy przy organizacji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. W 2002 r. został ponownie wysłany do Rzymu, gdzie przez kolejne pięć lat był dyrektorem administracyjnym w Residenza S. Pietro Canisio. W 2007 r. powrócił do Polski, zamieszkał ponownie w Warszawie przy ul. św. Szczepana, pomagał w parafii i współpracował z Wyższą Szkołą Informatyki Zarządzania i Administracji.

W latach 2009-2013 był dyrektorem Wydawnictwa Rhetos. Od 2010 r. mieszkał w kolegium przy ul. Rakowieckiej, gdzie do ostatnich dni - mimo nasilającej się choroby i kilkakrotnych pobytów w szpitalach - wytrwale pełnił obowiązki ekonoma kolegium.

Pogrzeb Jezuity odbędzie się 28 kwietnia o 11.30 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61. Odprowadzenie zwłok do grobu (od IV bramy cmentarza na Powązkach) o 13.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama