Matka Boska w Warszawie mieszka

Dla nawiązania dobrosąsiedzkich relacji, przypomnienia postaw patriotycznych, przekazania dzieciom wiary czy w nawiązaniu do przedwojennej tradycji, przede wszystkim jednak z potrzeby serca i wielkiej miłości do Maryi w maju w stolicy pod krzyżami podwórkowymi i kapliczkami przydrożnymi słychać Litanię Loretańską.

Jak zauważa ks. Konrad Hasior, wikariusz z parafii św. Jadwigi na Żeraniu, majówki w terenie to też podążanie z duchem współczesnego świata. - Niektórzy nie są gotowi, by przyjść do kościoła, a pod figurkę przyjdą. Modlitwa w plenerze to jest wyjście do ludzi, na peryferia, tak jak naucza papież Franciszek. Majowe i czerwcowe odprawiamy też w kościele, ale część osób pracuje do późna i dopiero wieczorem mogą włączyć się w modlitwę - wyjaśnia.

Tradycyjne majowe, z dużą ilością śpiewu, odprawiane jest  na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Emerytowani i obecni trenerzy, dżokeje, jeźdźcy oraz stajenni chwalą Matkę Bożą każdego majowego wieczoru. - Sprowadziłam się tu w 1961 r. Zaraz też zaproponowałam, by wrócić do majówki przy figurce. Jakżeby inaczej, skoro to takie szacowne miejsce i jeszcze przedwojenną kapliczkę zawiera - mówi Pelagia Gawron, która na co dzień zajmuje się kapliczką. Sadzi i podlewa kwiaty, wyrywa zielsko, zapala znicze i sprząta. Do tych prac inspiruje ją sama Maryja. - Śni mi się po nocy i mówi, co Jej się podoba, a co jeszcze trzeba zrobić. Znika, gdy tylko chcę Ją dotknąć. Przychodzę na wieczorne modlitwy, dopóki jeszcze mogę, bo jakbym mogła nie przychodzić? - wzdycha.

Matka Boska w Warszawie mieszka   Kapliczka MB Smętnej u zbiegu ulic Modlińskiej i Kowalczyka zyskała drugie życie w ubiegłym roku. Została odnowiona przez właścicieli i pracowników pobliskiego sklepu spożywczego. Odprawia się tu majowe i czerwcowe Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość W Warszawie nabożeństwa majowe przy kapliczkach odprawiane są:

1.  W ogrodzie przy sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Modlitwa odbywa się w dni robocze o  godz. 16.

2. W parafii Świętej Trójcy na Solcu. Modlitwa odbywa się co wtorek o godz. 19 za każdym razem w innym miejscu. 10  maja będzie to kapliczka przy ul. Solec 30, 17 maja przy ul. 3 maja 14, 24 maja przy ul. Ludnej 11 i 31 maja przy murze straceń przy ul. Solec 61.

3. Na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Modlitwa odbywa się codziennie o godz. 19 na osiedlu pracowniczym przy stawie.

4. W parku przed Szkoła Podstawową nr 191 przy ul. Bokserskiej 30. Modlitwy odbywają się w niedziele i środy o godz. 20. Nieopodal, przy Grocie Maryjnej przy kościele św. Maksymiliana M. Kolbego w dni robocze modlitwy prowadzi kapłan po Mszy św. o godz. 19.

5. Na Żoliborzu środowisko związane z magazynem „Dywiz” organizuje modlitwy raz w tygodniu za każdym razem w innym miejscu.  Żeby wiedzieć, gdzie i kiedy, trzeba śledzić stronę internetową www.magazyndywiz.pl.

6. Przy przystanku autobusowym przy ul. Kowalczyka. Modlitwa odbywa się co środę o godz. 19.

7. Przy ogródkach działkowych u zbiegu ul. Delfina z ul. Zabłocką. Modlitwa odbywa się co sobotę o godz. 19.

8. Na terenie parafii NMP w Międzylesiu. Modlitwy odbywają się prawie codziennie o godz. 20.30, za każdym razem w innym miejscu. Plan spotkań jest umieszczony na stronie www.parafiamiedzylesie.waw.pl.

9. W parafii Opatrzności Bożej. Majówka rozpoczyna się o godz. 19 w niedziele. Za każdym razem w innym miejscu. 8 maja będzie to kapliczka na roku ulic Pruszkowskiej i Mołdawskiej.

Gdzie jeszcze majówka przy kapliczce odbywa się w plenerze? Prosimy o sygnał na adres: warszawa@gosc.pl.

 

 

 

« 1 2 »