Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przytulanka dla szympansa

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie ogłasza zbiórkę zabawek dla zwierzaków. Na nowe „gadżety” czekają małpy człekokształtne i zwierzęta drapieżne. Zabawki można przynosić do końca czerwca.

Nuda – to najgorsze, co może się pojawić w życiu zwierząt w zoo. W naturze mają one mnóstwo zajęć. Muszą m.in. polować, bronić terytorium, szukać partnera, czy znaleźć schronienie przed niesprzyjającymi warunkami. W ogrodach zoologicznych jest inaczej. Opiekunowie dbają o zaspokojenie wszystkich potrzeb swoich podopiecznych i troszczą się o ich los.

Opiekunowie z warszawskie zoo ostrzegają, że niekiedy najbardziej ulubionymi czynnościami zwierzaków staje się jedynie jedzenie i spanie. Aby nie dopuścić do zgubnych skutków nadmiaru tych dwóch „działań” powstała dziedzina wiedzy, tzw. enreachemnt. Jej zadaniem jest wzbogacenie codziennego życia zwierząt różnymi aktywnościami. Bardzo pomagają w tym przedmioty naszego codziennego użytku, które dla zwierząt stają się… zabawkami.

Warszawskie zoo apeluje więc o wsparcie. Zbierają przedmioty, które mogą umilić codzienność podopiecznym ogrodu: piłki – całe, czyste, wszelkie typy i rozmiary; pojemniki plastikowe po produktach spożywczych powyżej 5 litrów lub nie toksycznych płynach – umyte, o grubym plastiku; koce – uprane, mogą być lekko podarte czy odbarwione; butelki po napojach >1,5 l – umyte, z nakrętkami; granulaty dla kotów lub psów w oryginalnych zamkniętych opakowaniach, w terminie przydatności do spożycia; przyprawy kuchenne ziołowe – w oryginalnych zamkniętych opakowaniach, mogą być lekko przeterminowane (kilka miesięcy); worki jutowe – różne rozmiary, czyste; prześcieradła, poszewki na poduszki i kołdry – uprane, mogą być lekko podarte lub przetarte; boje; węże ogrodowe lub strażackie – czyste, mogą być delikatnie dziurawe; kosze wiklinowe bez elementów metalowych; ubrania bawełniane – uprane, bez suwaków, guzików itp.; plastikowe wanienki dziecięce, miednice itp. – czyste; chrupki śniadaniowe – w szczelnych opakowaniach, w terminie przydatności do spożycia; suszone owoce – w szczelnych opakowaniach, bez śladów zepsucia; torebki damskie – bez chemicznych zabrudzeń i różne uprane przytulanki.

Przyniesione dary można zostawiać przy wejściach do Ogrodu w przygotowanych specjalnie na ten cel koszach.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Znajduje się w samym centrum stolicy i zajmuje powierzchnię 40 ha. Warszawskie ZOO ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych tzw. EEP (program realizowany przez europejskie ogrody zoologiczne). Od wielu lat należy do WAZA i EAZA, czyli do prestiżowych organizacji zrzeszających ogrody zoologiczne i akwaria w Europie i na całym świecie. Na terenie ogrodu znajduje się ponad 10 obiektów, które czynią komfortowym zwiedzanie ZOO także i w okresie jesienno-zimowym. Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama