Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rtm. Pilecki bierze ślub

Kawalerzysta długo musiał starać się, aby przekonać do siebie młodą nauczycielkę. W kościele w Ostrowi Maz. odtworzą ślub rotmistrza z Marią Ostrowską.

Rtm. Witold Pilecki poznał swoją żonę Marię przez państwa Szukiewiczów – właścicieli majątku we wsi Krupy, w którym ona mieszkała. Wspólne zainteresowania, praca dla lokalnej ludności, a także towarzyskie spotkania u państwa Szukiewiczów zbliżyły ich do siebie. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Kawalerzysta długo musiał starać się, aby przekonać do siebie młodą nauczycielkę. Regularnie wrzucał przez okno do pokoju Marii bukiet kwiatów – doszedł nawet do takiej perfekcji, że lądowały za każdym razem idealnie na jej łóżku. Nie wzbraniał się również przed aktywnym eliminowaniem konkurencji, zlecił chwilowe uprowadzenie roweru lotnika z pobliskiej jednostki wojskowej, aby skutecznie zniechęcić absztyfikanta do starań o względy młodej nauczycielki. Ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego odbył się 7 kwietnia 1931 r. w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej.

Było to wydarzenie sezonu w ówczesnym lokalnym kalendarzu kulturalnym. Teraz Urząd Miasta organizując upamiętnienie ślubu Pileckich pragnie odtworzyć klimat tej uroczystości.

8 maja, o 14.30 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, przy ulicy Tadeusza Kościuszki 39 w Ostrowi Mazowieckiej na ślubnym kobiercu znowu symbolicznie stanie rtm. Pilecki z Marią Ostrowską. W rolę pary młodej wcielą się aktorzy, którzy z powodzeniem odegrali ich w filmie „Pilecki”. Jako Rotmistrz wystąpi Marcin Kwaśny znany z takich produkcji jak: „Quo Vadis”, „Skazany na Bluesa”, „Pitbull” czy „Historia Roja”. Marią Ostrowską będzie Małgorzata Kowalska, którą wcześniej można było zobaczyć w „Listach do M. 2”, „Kamieniach na szaniec”, a także w „Służbach specjalnych”. Partnerami wydarzenia organizowanego przez urząd miasta Ostrowi Mazowieckiej są: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,  Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Projekt Pilecki.

- Historia rotmistrza Witolda Pileckiego naznaczona jest męczeństwem w walce o wolną Polskę i prawdę. Wspominamy o jego dokonaniach w ujawnianiu zbrodni obozowych w Auschwitz, do którego poszedł jako „ochotnik”. Znamy zasługi rtm. Pileckiego w walce o wolną Polskę, jego zaangażowanie w walce podziemnej. W jego życiu były również chwile piękne i szczęśliwe, a jedną z nich był ślub z ostrowianką Marią Ostrowską. Chcemy upamiętnić to wydarzenie, pokazać historię rtm. Pileckiego z radosnych chwil życia jako kochającego męża i ojca – mówi Jerzy Bauer, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.

W Ostrowi Mazowieckiej zachował się nie tylko kościół, w którym w 1931 r. rtm. Witold Pilecki zawarł związek małżeński z Marią Ostrowską, ale także dom rodzinny Marii Ostrowskiej, w którym Pileccy odwiedzali rodzinę, a w okresie okupacji Maria wraz z dziećmi znalazła w nim schronienie.

Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz wyklęty – oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, oficer komendy głównej AK, zasłynął dzięki tzw. „raportom Pileckiego”, pierwszej kompleksowej informacji o prawdziwym celu obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jako ochotnik dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki na Żoliborzu. Jego zadaniem było dotarcie do ośrodka zagłady, gdzie zbierał oraz przekazywał na zachód informacje o zbrodniach nazistów. Po prawie trzyletnim pobycie w Oświęcimiu, w trakcie którego stał się głównym organizatorem ruchu oporu, wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Po wojnie podczas pokazowego procesu został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, a niedługo po tym zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 1 października 1990 roku wyrok w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych zasądzonych wraz z nim został unieważniony przez Wojskowy Sąd Najwyższy.

Maria Ostrowska – znana i ceniona nauczycielka siedmioletniej szkoły we wsi Krupka koło Lidy, prowadziła społecznie Koło Młodzieży i Koło Gospodyń Wiejskich. Była jedyną osobą w rodzinie, która odważyła się nosić żywność dla więzionego w gestapo brata. Zaopiekowała się również dziećmi siostry, którą naziści aresztowali za działalność jej synów w AK.odbędzie się upamiętnienie ślubu Rotmistrza Witolda Pileckiego i Marii Ostrowskiej.

Obok upamiętnienia ślubu Pileckich odbędzie się też szereg innych atrakcji, m.in.: pokazy ułańskie, obecność osób w strojach z epoki, gry oraz zabawy dla dzieci i dorosłych, prezentację zwyczajów weselnych XX-lecia międzywojennego, a także możliwość skorzystania z miodów, pieczywa czy wędlin, jak również innych produktów oferowanych przez wystawców regionalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama