Nowy numer 43/2020 Archiwum

Małe wielkie historie

Listy, fotografie, fragmenty mundurów czy rodzinne wspomnienia. Muzeum Historii Polski rozpoczyna akcję zbierania historycznych pamiątek.

Inicjatywa pod hasłem "Małe Wielkie Historie” zostanie zainaugurowana 14 maja w Noc Muzeów w kilku miastach Polski i potrwa do 11 listopada, kiedy to obchodzone jest Święto Niepodległości. Jej celem jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski.

Organizatorzy oczekują na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Jak podkreślają, szczególne znaczenie mają przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości - zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989.

Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą, a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą, pozostałe dary zostaną wykorzystane w wystawach czasowych.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja "Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości - 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Zbiórka w Warszawie zostanie zainaugurowana w nocy z 14 na 15 maja w Galerii Kordegarda. Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście: ul. Mokotowska 33/35, telefonicznie: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48, bądź mailowo: pamiatki@muzhp.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama