Nowy numer 42/2020 Archiwum

Naprawią elewację kościoła św. Anny

Miejscy radni wsparli też inne zabytkowe kościoły i budynki zakonne.

Na ostatniej sesji Rady Miasta, 12 maja, radni przyznali 7 583 000 zł dotacji na remonty i konserwację 38 warszawskich zabytków. Wsparcie z budżetu stolicy, o jakie wnioskowali właściciele i administratorzy obiektów, sięga nawet 97 procent. 

Dzięki dotacji w zabytkowych kościołach, kamienicach, fortach czy na cmentarzach będzie można wykonać prace, które zapobiegną ich degradacji i przywrócą dawny blask. Najczęściej będą one dotyczyć odnowienia elewacji, osuszania i izolacja fundamentów i piwnic, remontu stolarki czy wymiany dachu. Siostry św. Elżbiety otrzymały dwie dotacje na remont elewacji klasztoru przy ul. Rycerskiej 2 oraz osuszenie i izolację piwnic. Prawie drugie tyle muszą uzbierać same.

Na naprawę elewacji pieniądze dostanie również Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Księży Orionistów, przy ul. Barskiej oraz kościoły: św. Augustyna przy Nowolipkach, św. Jakuba na Tarchominie i akademicki św. Anny. Remont tego ostatniego stał się bardzo pilny po tym, jak w marcu tego roku  z gzymsów zaczęły odpadać kawały tynku, a pęknięcia ścian widocznie się powiększyły.

Siostry franciszkanki z Piwnej dostaną 471 tys. zł ma renowację wnętrza staromiejskiego kościoła św. Marcina i założenie instalacji przeciwpożarowej. Sąsiednim ojcom dominikanom z ul. Freta miejscy radni przyznali 129 tys. zł, czyli 18 proc. wnioskowanej kwoty potrzebnej do odnowienia północnej elewacji kościoła św. Jacka i kaplicy Kotowskich.

Pół miliona złotych zyskają dwa budynki na Tamce, należące do sióstr miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, które wymagają pilnej naprawy elewacji. Siostry wizytki zaś, dzięki dwom dotacjom, będą mogły dokończyć renowację organów i chóry w kościele św. Józefa na Trakcie Królewskim. Kościół św. Antoniego Padewskiego, przy ul. Senatorskiej dostał wsparcie na remont dachu i części elewacji.

Na przyznane 38 dotacje 23 wpłynęły do właścicieli świeckich, takich jak wspólnoty mieszkaniowe czy firmy, pozostałe zostaną przeznaczone na konserwację kościołów i budynków administrowanych przez zgromadzenia zakonne. Jest to pierwsza transza dotacji m.st. Warszawy, która na rok 2016 wynosi 19 940 000 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama