35 lat od śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego jego nauczenie jest wciąż aktualne i potrzebne polskiemu społeczeństwu - przyznali przedstawiciele świata nauki zebrani na konferencji "Nauczanie społeczne Kardynała - Prymasa Stefana Wyszyńskiego”, która 17 maja odbyła się na UKSW.
Mgr Kamil Sulej przybliżył sylwetkę Prymasa Wyszyńskiego na tle epoki. - Najważniejszą cechą Prymasa, która pomagała mu w działalności w trudnych czasach komunizmu, było pełne zawierzenie Matce Bożej - zwrócił uwagę prelegent.
Wymienił także wydarzenia z życia Prymas, które ukształtowały w nim wiele postaw i cech. - Mało kto wie, że jako mały chłopiec chodził z ojcem na groby powstańców styczniowych. Potajemnie stawiał na nich krzyże, modlił się za poległych. Podczas II wojny światowej działał w konspiracji, był zaangażowany w duszpasterstwo dla osób ociemniałych w Laskach oraz w posługę w różnych środowiskach naukowych. Ważnym wydarzeniem było przygotowanie Wielkiej Nowenny, a następnie odnowienie Ślubów Jasnogórskich i zawierzenie narodu opiece Matki Bożej. Te wszystkie czynniki miały wpływ na ukształtowanie Prymasa, co przełożyło się na całe społeczeństwo - mówił prelegent.
Ks. prof. Józef Zabielski z UKSW zwrócił uwagę na program odnowy społeczeństwa, który po II wojnie światowej wdrażał Prymas Wyszyński. - Widząc zmiany, jakie zaczęły zachodzić w społeczeństwie wraz z pojawieniem się systemu komunistycznego, skupił się na odbudowywaniu tożsamości narodu i odnowy religijnej narodu. Przypomniał ludziom, że są Polakami i chrześcijanami - mówił.
Dodał, że dziś problemy natury religijnej i narodowościowej są nadal aktualne, ale inne są ich źródła. - Obecnie wielu polityków stara się wynarodowić Polaków poprzez kształtowanie społeczeństwa, które nie przynależy do żadnego narodu. Niszczy się polskość, tak samo jest z chrześcijaństwem. Ktoś, kto przyznaje się do Kościoła jest albo degradowane wprost, albo odsuwany na bok. Wysiłek odnowy i obrony jest wciąż aktualny - powiedział ks. prof. Zabielski.
Podczas dyskusji panelowej w drugiej części konferencji prelegenci przedstawili referaty m.in. o wpływie świeckich katolików na życie społeczno-polityczne w Polsce, ewangelizacji według Prymasa i wizji małżeństwa i rodziny. Agata Rujner, doktorantka UKSW, zwróciła uwagę, że Prymas zachęcał chrześcijańskiej rodziny do prowadzenia rachunku sumienia.
- Kard. Wyszyński był przekonany, że zdrowa zjednoczona rodzina to zdrowe i zjednoczone państwo. Zachęcał przy tym, nie tylko do budowania relacji z małżonkiem i dziećmi, ale także z Panem Bogiem - mówiła prelegentka. - Współczesny kryzys rodziny pokazuje, że do nauczania prymasa trzeba wracać - dodała.