Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bóg nikogo nie porzuca

Międzynarodowe Sympozjum Teologiczne "Miłosierdzie Boże od notyfikacji watykańskiej do współczesności" zorganizowało w Ołtarzewie Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego oraz Centrum Teologii Apostolstwa Pallottianum.

W ramach Ołtarzewskich Dni Apostolstwa, w seminarium duchownym pallotynów odbyło się dwudniowe, międzynarodowe sympozjum poświęcone Bożemu Miłosierdziu. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, ks. prof. Ratislav Adamko (Słowacja), Ronald Wylie (Szkocja) oraz ks. prof. Marian Kowalczyk SAC.

- "Niech ksiądz patrzy na Boga na tej ziemi, […] a nigdy ksiądz nie znajdzie Boga bez miłosierdzia" - słowami św. Wincentego Pallottiego przywitał uczestników ks. dr Waldemar Pawlik SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.

Z referatem "Miłosierdzie Boże jako wzór naszego miłosierdzia w świetle nauczania Jezusa" wystąpił ks. prof. Franciszek Mickiewicz SAC, który mówił o pełnym objawieniu miłosierdzia w Osobie Jezusa Chrystusa.

- Św. Paweł jako pierwszy nazwał Ojcem Miłosierdzia Boga (por. 2 Kor) i mówił, że Bóg jest sprawiedliwy, ponieważ odpuszcza ludziom grzechy, okazuje miłosierdzie. Czytając Ewangelie, zauważamy przejawy miłosierdzia Bożego poprzez czynione cuda przez Pana Jezusa. Bóg nikogo nie porzuca, ponieważ każdy jest grzesznikiem - mówił ks. Mickiewicz.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr omówił temat "Miłosierdzie a prawda o małżeństwie - refleksje posynodalne". Podkreślił m.in., że w dramacie krzyża rodzi się piękno chrześcijańskiego życia, także w małżeństwie i rodzinie.

O apostolacie Doliny Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, miejscu posługiwania księży i braci pallotynów, którego historia rozpoczęła się 27 kwietnia 1948, mówił ks. mgr lic. Dariusz Przybyszewski SAC, a o sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i jego roli w szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego w świecie - ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

O roli rodziny, a szczególnie dziadków w procesie przekazu wiary młodym pokoleniom opowiedzieli Ronald i Helen Wylie:

- Rodzina katolicka jest Domowym Kościołem Miłosierdzia - w nim czerpiemy z mądrości rodziców i dziadków, spotykamy się z miłosierdziem - stwierdzili.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy sympozjum odmówili modlitwę za dziadków ułożoną przez papieża Benedykta XVI.

W drugim dniu bp dr hab. Henryk Ciereszko przedstawił wykład: "Błogosławiony Michał Sopoćko, apostoł Miłosierdzia Bożego, oraz jego rola we współczesnym upowszechnianiu się kultu Miłosierdzia Bożego", a ks. prof. Czesław Rychlicki opowiedział o roli Miłosierdzia w odnowie współczesnego świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy