Nowy numer 46/2019 Archiwum

Róże i tort

W liturgiczne wspomnienie św. Rity w parafii w Zaborowie wręczono nagrody w konkursie plastyczno-literackim „Św. Rita - drogocenna perła Umbrii”.

- Wpłynęło 113 prac. Wykonały je dzieci z Mazowsza, okolic Nowego Sącza i Gubina. W pracach przestrzennych i plastycznych widać samodzielność wykonania i duży talent małych artystów. W kategorii literackiej większość stanowiły wiersze. Zwyciężyło opowiadanie o osobistym spotkaniu św. Rity, które naprawdę ściskało za serce - tłumaczyła Katarzyna Stańczuk, katechetka z Zespołu Szkół Publicznych w Zaborowie.

Konkurs, skierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, odbył się z okazji 115. rocznicy kanonizacji świętej.

Uroczysta gala finałowa rozpoczęła się Mszą św. w parafii w Zaborowie, gdzie znajdują się relikwie świętej z Cascia.

- Św. Rita to prosta dziewczyna, skromna zakonnica, a jednocześnie wielka święta. Jej przykład uczy jak pojąć tajemnice Trójcy Świętej. Można ją zrozumieć tylko w duchu pokory - tłumaczył w homilii ks. Konstanty Kordowski, proboszcz parafii.

Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone przyniesione przez wiernych róże, atrybut św. Rity. Była też możliwość ucałowania jej relikwii. Na terenie przed świątynią przygotowano wystawę prac konkursowych, a na przybyłych czekał jubileuszowy tort. Galę uświetnił koncert dzieci i młodzieży z okolicznych szkół.

Róże i tort   Róża jest atrybutem św. Rity. Symbolizuje połączenie radości i cierpienia. Obrzęd poświęcenia kwiatów nawiązuje do zdarzenia sprzed śmierci św. Rity, kiedy to róże zakwitły w zimie Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Konkurs odbył się dzięki nieocenionemu wsparciu modlitewnemu, merytorycznemu i materialnemu ss. augustianek z Krakowa. Wyniki i galerię prac można obejrzeć na stronie internetowej: www.parafia-zaborow.pl.

W kościele Nawiedzenie NMP w Zaborowie kult św. Rity jest bardzo żywy. Każdego 22. dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. za jej wstawiennictwem. Odnotowano też świadectwo cudownego uzdrowienia małej dziewczynki z rodzinnego domu dziecka leżącego na terenie parafii.

Św. Rita czczona jest jako święta od spraw trudnych i beznadziejnych, matek i kobiet we wszystkich stanach. Jej wstawiennictwa przyzywają żony doświadczające trudności małżeńskich.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama