Matura z religii za pięć lat?

Wiceminister Edukacji Narodowej dementuje: nie ma żadnych terminów wprowadzenia religii jako nieobowiązkowego przedmiotu na egzaminie maturalnym.

- Kwestia matury z religii byłaby możliwa po spełnieniu wymogów egzaminacyjnych przez związki wyznaniowe. Sam program czy podręcznik do nauczania religii - to jest uregulowane, jest dziełem Kościołów. Musi powstać również tzw. standard egzaminacyjny, a dwa lata wcześniej musi być opublikowany specjalny informator. To wymagałoby czasu. Na razie ten proces jeszcze nie ruszył - mówi wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

O tym, że termin wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii został uzgodniony między Konferencją Episkopatu Polski, poinformowała dziś "Gazeta Wyborcza". Dziennik wymienia też konkretną datę: 2021 rok.

- Można byłoby jakiś rok założyć, ale dziś nikt jeszcze go nie określił - zapewnia minister Maciej Kopeć, który uczestniczył w posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, podczas których poruszano problem matury z religii.

O możliwym terminie mówił w weekend także bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu. - Jeśli na czas zostaną złożone odpowiednie dokumenty, to za pięć lat religia może być jednym z przedmiotów do wyboru na maturze - powiedział w Radiu Szczecin.

Prace nad wprowadzeniem religii jako nieobowiązkowego przedmiotu egzaminu maturalnego toczą się od 2006 r., gdy ministrem edukacji był Roman Giertych. W 2008 r. został przeprowadzony egzamin pilotażowy, który objął 13 szkół z dwóch diecezji: szczecińsko-kamieńskiej i płockiej. Przygotowali go przedstawiciele Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu, a nad spełnieniem wymogów formalno-prawnych czuwali przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Obie strony oceniły przebieg matury pozytywnie. Za koalicji PO-PSL kolejni ministrowie rozwiewali nadzieje.

Wprowadzenie religii na maturze postulują rektorzy wydziałów teologicznych. Z 12 takich wydziałów, 8 istnieje na uczelniach świeckich. Religia była na maturze byłaby wówczas brana pod uwagę przy rekrutacji. Matura z religii stałaby się także elementem procedury przyjmowania do seminariów duchownych. Religia może być przedmiotem zdawanym na maturze m.in. w Niemczech.

Arkusze egzaminacyjne do egzaminu maturalnego z religii musiałaby przygotować Centralna Komisja Egzaminacyjna. - Mam nadzieję, że uzyskamy pomoc autorów ze strony Kościoła - mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE. - Przygotowujemy egzamin maturalny z wiedzy o tańcu czy historii muzyki, możemy także z religii - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..