Nowy numer 43/2020 Archiwum

Już 400 migrantów otrzymało pomoc

W Warszawie działa Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. To już szósta placówka w Polsce, która powstała dzięki Caritas.

Do Warszawskiego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które mieści się w siedzibie Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy Krakowskim Przedmieściu zgłaszają się Czeczeni, obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Erytrei czy Kenii. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy od momentu uruchomienia placówki z pomocy skorzystało ponad 400 osób.

- Nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby osób w tak krótkim czasie - mówi Katarzyna Regulska, koordynatorka Warszawskiego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. - Była to pierwsza fala najpilniejszej pomocy, nadal spodziewamy się wniosków, ale już nie w takiej liczbie.

Po pomoc mogą zgłosić się imigranci oczekujący na decyzję o nadanie statusu uchodźcy oraz osoby przebywające w Polsce legalnie na podstawie wiz, różnych form ochrony lub pobytu czasowego i stałego.

W zależności od indywidualnej sytuacji, migranci - po wypełnieniu wniosku w siedzibie placówki - mogą otrzymać pomoc materialną w zakupie żywności i środków chemicznych, dofinansowanie do wynajmu mieszkań i opłat do przedszkoli, dopłatę przy zakupie leków, przy drobnych zabiegach medycznych oraz zakupie podręczników i wyprawek szkolnych.

- Wysokość pomocy nie jest na tyle duża, żeby zastąpiła własne działanie, jest to raczej forma wspierania w procesie integracji ze społeczeństwem - mówi K. Regulska. I dodaje: - Najwięcej osób zgłasza się do nas po lekarstwa, rodziny wielodzietne po pampersy i środki higieny dla dzieci. Jest także spore zainteresowanie dopłatami do wynajmu mieszkań. Zdarzają się osoby, które nie mają pieniędzy nawet na jedzenie.

Warszawskie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom powstało w kwietniu 2016 r. w ramach projektu „Nowy Dom Polska”. Projekt współfinansowany jest z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

Stołeczne Centrum jest szóstą placówką w kraju. Podobną pomoc migranci mogą uzyskać w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Lublinie, Zgorzelcu i Zielonej Górze.

Placówka mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 62. Przyjmowanie interesantów odbywa się we wszystkie dni tygodnia (oprócz środy) w godz. 8.30 - 15.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama