Nowy numer 43/2020 Archiwum

Można wpaść w kompleksy

143 warszawskich olimpijczyków, także międzynarodowych. Prezydent Warszawy spotkała się z laureatami olimpiad ze stołecznych szkół.

Mają po kilkanaście lat i czują, że świat stoi przed nimi otworem.

- Stojąc przed wami można wpaść w kompleksy - przyznała prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, która spotkała się w Centrum Nauki Kopernik z laureatami olimpiad ze stołecznych liceów i techników.

Każdego roku w warszawskich szkołach jest liczne grono zdolnych i pracowitych uczniów, a także wybitnych nauczycieli, którzy czuwają nad ich naukowym rozwojem. Pod tym względem przoduje liceum im. Staszica, które tylko w tym roku ma ponad 40 laureatów olimpiad przedmiotowych.

- W ubiegłym roku, łącznie z laureatami rozmaitych prestiżowych konkursów mieliśmy nawet trzycyfrową liczbę nagrodzonych - mówi mgr Regina Lewkowicz, od ćwierć wieku dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego.

W tym roku 162 tytułów laureata olimpiady lub konkursu zdobyło 144 uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych, co oznacza, że 12 osób zwyciężyło w więcej niż jednym konkursie, najczęściej w podobnej dziedzinie, np. w Olimpiadzie Matematycznej i Olimpiadzie Informatycznej, albo Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiadzie Przedsiębiorczości i Zarządzania.

Można wpaść w kompleksy   Hubert Taładaj, uczeń III klasy LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. St. I. Witkiewicza, laureat sześciu konkursów i olimpiad Tomasz Gołąb /Foto Gość Aż 18 osób będzie reprezentować Polskę na zawodach międzynarodowych (olimpiady: matematyczna, informatyczna, lingwistyki matematycznej, fizyczna, chemiczna, astronomiczna, języka łacińskiego), np. na Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej oraz Astronomii i Astrofizyki  odbywającej się w Indiach i Olimpiadzie Matematycznej w Hongkongu. Wzrasta również liczba uczniów techników, którzy zostali laureatami olimpiad i konkursów. W 8 technikach uczy się 22 laureatów głównie olimpiad zawodowych. Sukcesy mają również wymierny efekt: uczniowie mają wolny wstęp na uczelnie w całej Polsce.

- Startowałem w konkursie wiedzy o o Uniwersytecie Jagiellońskim. Pewnie wybiorę filozofię - mówi Wojciech Menkus, wkrótce absolwent Technikum Mechatronicznego nr 1.

Zdecydowanym zwycięzcą wszelkich rankingów może czuć się jednak Hubert Taładaj, uczeń III klasy LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. St. I. Witkiewicza, który jest laureatem w aż sześciu olimpiadach i konkursach, m.in. z wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, o III RP, prawach człowieka i o Unii Europejskiej.

- Nie jestem Alfą i Omegą - przyznaje skromnie Hubert, mieszkaniec Ochoty. - Ale pasjonuję się polityką i tematyką społeczną. Pewnie pójdę na Prawo na UW - mówi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama