Nowy numer 43/2020 Archiwum

Co NA TO Warszawa?

200 specjalnych konwojów z 50 głowami państw, zamknięte ulice, liczne objazdy. Miasto na dwa lipcowe dni zamieni się w twierdzę. Lepiej zrobić sobie wakacje. Warszawa poważnie szykuje się do szczytu NATO.

Za miesiąc w Warszawie odbędzie się szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

- To prestiżowe wydarzenie. Oczy całego świata 8 i 9 lipca będą skierowane na Warszawę. Będziemy gościć głowy 50 państw, w tym sekretarza generalnego NATO, prezydentów USA, Francji, przywódców Niemiec i Wielkiej Brytanii, z ministrami spraw zagranicznych i obrony narodowej i prawie 2,5 tys. osób towarzyszących, nie mówiąc o 2 tys. dziennikarzy z całego świata. Po Warszawie będzie przejeżdżać około 200 kolumn złożonych z 4 do 10 samochodów, poruszanie się po centrum miasta będzie bardzo utrudnione - mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Co NA TO Warszawa?   Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy prezentuje ulotkę informującą mieszkańców miasta, jak zachować się w sytuacji zagrożenia Tomasz Gołąb /Foto Gość Władze miasta uprzedzają, że obsługa gości będzie wymagać nie tylko zamykania ulic, ale także zakazów parkowania, czy nawet poruszania się pieszych, na przykład w okolicach 20 hoteli, w których będą mieszkać głowy państw.

Ulice miasta zostaną udekorowane ponad 3 tys. flag w barwach Polski, Warszawy i NATO. Ze względu na wymogi organizacji szczytu NATO, zmienione będą trasy transportu publicznego, wiele ulic zostanie zamkniętych. Na części z nich wprowadzony zostanie zakaz parkowania, to znaczy, że mieszkańcy będą musieli znaleźć dla swoich samochodów inne miejsce postoju.

- Ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, na razie to wstępne informacje, które jeszcze w trakcie najbliższego miesiąca mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast w trakcie trwania samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic - uprzedza Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy, szef zespołu ds. przygotowania Szczytu NATO ze strony stolicy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama