Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tylko kochaj...

O tym, jak Jezus z największej nędzy robi mistrza świata, mówi o. Szustak OP. 

- Bardzo niebezpiecznie jest być na uczcie z Jezusem. Bo On ma zupełnie inne patrzenie niż my. Na Jego uczcie najważniejszymi gośćmi nie są uczeni w piśmie, faryzeusze, pobożni żydzi, ale prostytutka. To ją Jezus wychwala i o niej mówi, że jest najlepsza z nich wszystkich - mówił o. Adam Szustak OP, nawiązując do niedzielnych czytań mszalnych. Dominikański kaznodzieja 12 czerwca rozpoczął czterodniowe rekolekcje w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Spotkania odbywające się pt. „Już nigdy sam”, skierowane są do osób bezsilnych. "Będzie to niezwykła podróż w kierunku samego siebie i Tego, który nas stworzył z Miłości i dla Miłości" - zachęcają organizatorzy.

Jak podkreślił o. Szustak w homilii, Jezus zwrócił uwagę na kobietę, bo ona jedna z całego grona zebranych okazała Mu szacunek, żydowskim zwyczajem obmywając Jego ręce i nogi, namaszczając głowę olejkiem i  przekazując pocałunek. Przytaczając komentarza św. Grzegorz z Nyssy, jednego z Ojców Kościoła, kaznodzieja stwierdził, że kobieta zakochała się w Jezusie od pierwszego wejrzenia, bo zobaczyła w Nim tę świętość i czystość, której brakowało w jej grzesznym życiu.

- A wtedy Jezus powiedział jedno z najbardziej "skandalicznych" zdań: "Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała". Czujecie potęgę tego zdania?! Niebotyczna miłość do Jezusa likwiduje grzechy!  Jezus nie stawia warunków, nie mówi: kiedy się nawrócisz, będziesz pobożniejsza.... Nie! To dzieje się automatycznie - mówił o. Szustak.

Jak przypomniał dominikanin, tradycja Kościoła widzi w tej kobiecie Marię Magdalenę - późniejszą pierwszą kaznodziejkę świata, która zaniosła apostołom wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa.  

- Od niej zaczęła się dobra nowina o tym, że ukrzyżowany Jezus żyje, która trwa ponad dwa tysiące lat. To jedna z najbardziej niezwykłych kobiet, chociaż u jej początków leżała prostytucja. I to jest ulubiony sposób naszego Pana. On chodzi po świecie i szuka największej nędzy, a potem robi z niej mistrza świata  - dodał o. Szustak. - Nie wybiera świętych, doskonałych, poukładanych, nawróconych.... Bo ich "już ma w domu", ale szuka samotności, która nie może sobie już poradzić, biedy, wpadającej w czarną rozpacz, zniewolenia, które już nie wie, jak wszystko ogarnąć... I mówi do nich: "Kochaj Mnie, a Ja cię z tego wyciągnę".

Co Jezus znajduje w tych ludziach? Jak ich "podnosi"?.... O tym w kolejnych rekolekcyjnych naukach, które o. Adam Szustak głosi w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego (ul.  KEN 101) do 15 czerwca o 19.30.

Rekolekcje zainaugurowano podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 8-lecie warsztatów „12 kroków dla chrześcijan”. Mszy św., odprawionej w koncelebrze księży zaangażowanych w program „12 kroków…”, przewodniczył ks. prof. Romuald Jaworski. Obecny był także ojciec duchowy zespołu ks. Jan Pałyga SAC.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama