Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pamięci Paderewskiego

Dzisiaj odbędą się Msza św. i koncert z okazji 75. rocznicy śmierci genialnego pianisty.

Z okazji przypadającej 29 czerwca rocznicy 75. rocznicę śmierci pianisty, kompozytora i zasłużonego dla Polski polityka Ignacego Jana Paderewskiego, kard. Kazimierz Nycz odprawi dzisiaj o godz. 19 Mszę św. w archikatedrze św. Jana.

Ignacy Paderewski, wybitny pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk w 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP.

Urodził się 6 listopada 1860 r.w Kuryłówce w zaborze rosyjskim. Od najmłodszych lat wykazywał zamiłowanie do muzyki. W 1872 roku jako dwunastolatek rozpoczął studia w Konserwatorium Warszawskim. Po jego ukończeniu zdecydował się na dalsze studia muzyczne w Berlinie. Paderewski zyskał sławę jednego z najwybitniejszych pianistów świata. Popularność, jaką zdobył, nie miała precedensu w historii muzyki. Wielkim sukcesem okazało się jego pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych w latach 1891–1892, na które Paderewski zmuszony był się udać z powodu kłopotów finansowych. Na stałe zamieszkał w USA. Zyskał sobie ogromną popularność, nazywany był „największym ze wszystkich”, „mistrzem”, „królem pianistów”, „czarodziejem klawiatury”. 

Paderewski zmarł na zapalenie płuc 29 czerwca 1941 r. na Manhattanie. Następnego dnia premier Rządu RP na uchodźstwie i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz nr 11, w którego ostatnich słowach napisał: "Naród polski okryty głęboką żałobą po pamięci I. J. Paderewskiego traci z Jego odejściem od nas na zawsze jednego z największych swych duchów przewodnich. Cześć Jego pamięci!". Po śmierci został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Pochowano go na cmentarzu zasłużonych w Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r. prochy Ignacego Paderewskiego zostały sprowadzone do Polski i złożone w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście.

Z okazji 75. rocznicy śmierci kompozytora, po Mszy św. w archikatedrze warszawskiej odbędzie się koncert pt. „W hołdzie Paderewskiemu”. W koncercie udział wezmą: Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Wolodymyra Syvokchipa oraz Aneta Łukaszewicz – mezzosopran. Na fortepianie zagra Krzesimir Dębski. W programie utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Myroslava Skoryka i Wojciecha Kilara.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama