Nowy numer 44/2020 Archiwum

Miłosierdzie w mieście

Czym ono jest? Jakie osoby kojarzą się z miłosierdziem? Co to są uczynki miłosierdzia? Takie pytania zadawali mieszkańcom wolontariusze ŚDM.

To była wyjątkowa gra miejska, w której wzięli udział wolontariusze gotowi do pomocy podczas Dni w Diecezjach podczas Światowych Dni Młodzieży. Podzieleni na dwuosobowe zespoły wolontariusze w ramach miejskiej gry mieli do wykonania różne zadania związane z hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży – „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Ochotnicy układali m.in. krzyżówkę z hasłem „miłosierdzie” i wyszukiwali ulubione fragmenty z Pisma Świętego dotyczących miłosierdzia. Kolejny punkt był realizowany już na mieście. Wolontariusze mieli za zadanie dowiedzieć się, czy w mieście takim jak Warszawa jest czas na miłosierdzie. Pomóc im w tym miała specjalnie przygotowana na ten cel ankieta. – Chcieliśmy zebrać nie tylko opinie warszawiaków na temat dzieł miłosierdzia, ale także wysondować, czy mieszkańcy wiedzą, jakie wydarzenia związane z miłosierdziem odbędą się w stolicy w ramach ŚDM – tłumaczyła Marta Kukowska, odpowiedzialna za miejski wolontariat na ŚDM. Wolontariusze mieli do przeprowadzenia po 30 ankiet w różnych punktach miasta – na Starym Mieście, bulwarach, Krakowskim Przedmieściu, stacji Metro Centrum, ul. Chmielnej czy na stacji Metro Kabaty. – To ćwiczenie pozwoli wam poczuć się jak pielgrzym, który przyjechał do Warszawy na Dni w Diecezji i musi zapytać o drogę, czy toaletę – wyjaśniali organizatorzy. Trening wydobywania informacji nie był łatwy. Wolontariuszka Ania początkowo miała duży opór, by rozmawiać z przechodniami na ulicy. Kilkoro z nich bezskutecznie zaczepiła. – Wszyscy się gdzieś spieszą, trudno jest ich zatrzymać – mówiła. Wyniki ankiety poznamy niebawem. – Chcemy sprowokować dyskusję o miłosierdziu. 21 i 29 czerwca, w ramach cyklu „Co nam po miłosierdziu?” na 1Piętrze o miłosierdziu będziemy także rozmawiać z praktykami – mówią organizatorzy z Centrum Myśli Jana Pawła II. Gra miejska była jednym z elementów projektu Miasto Miłosierdzia, realizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Miasto Miłosierdzia będzie otwarte od 20 do 24 lipca na Krakowskim Przedmieściu podczas Dni w Diecezjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama