Prezydent Warszawy zaprasza na stołeczne Dni w Diecezjach. "Warszawa jest pełna niezwykłego ducha jej mieszkańców, niepowtarzalnej atmosfery oraz wyjątkowej historii" - napisała.
Na czwartek 21 lipca planowany jest Dzień Kultury i Historii. Będzie on poświęcony zwiedzaniu przez zagraniczną młodzież miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i całego Mazowsza, w tym muzeów, budynków i parków historycznych. W planach jest m.in. wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowym, zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta, Łazienek Królewskich, Pałacu i ogrodów w Wilanowie, a także wizyta w Centrum Nauki Kopernik.
W tym celu Archidiecezja Warszawska współpracuje z instytucjami miejskimi i samorządowymi, które sprawują pieczę nad poszczególnymi placówkami kulturalnymi, w tym Centrum Myśli Jana Pawła II.
Wieczorem tego samego dnia na Placu Piłsudskiego (godz. 20.00) odbędzie się oficjalne powitanie młodzieży przez władze stolicy i samorządowe oraz mieszkańców. Towarzyszyć mu będzie multimedialne widowisko „Wiara. Nadzieja. Miłość”.
Na wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii, a także wielu polskich aktorów i wokalistów młodego pokolenia.
Solistom towarzyszyć będą Orkiestra „Sinfonia Iuventus” oraz połączone chóry Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” i Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod dyrekcją Radosława Labakhua i Piotra Rubika.
Widowisko muzyczne składać się będzie z trzech części. W pierwszej odsłonie na scenie wystąpi międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związana ze „Wspólnotą Shalom”, której towarzyszyć będzie zespół „Wiarygodni”. Artyści zaprezentują program pieśni chwalebnych w różnych stylach muzycznych.
W drugiej części zagraniczni goście i wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży usłyszą najbardziej znane piosenki o Warszawie, od „Snu o Warszawie” po „Warszawo ma”. W tej części widowiska wykorzystane zostaną również ekrany multimedialne, na których przybliżona zostanie dzięki uniwersalnemu językowi obrazu historia i współczesność Warszawy i jej mieszkańców.
Trzecią część koncertu wypełnią kompozycje Piotra Rubika, w tym premierowe wykonanie najnowszego utworu „Psalmu o młodej Warszawie”.