Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wyjątkowi

Co łączy profesora nauk technicznych PW, lekarza anestezjologa, kucharkę i matkę trójki dzieci?

Prof. Andrzej Jakubiak, profesor nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej walczy z uzależnieniem wśród studentów, dr Wiktor Masłowski, lekarz anestezjolog i były wiceminister zdrowia troszczy się o duchowe dobro pacjenta, Teresa Dylewska, gotuje posiłki bezdomnym, a Joanna Niemiejska jest matką trójki dzieci i wzorem rodzinnych relacji dla innych.

Osób, które wyróżniają się swoją pracą na rzecz innych jest dużo więcej. W warszawskiej archikatedrze w uroczystość urodzin św. Jana Chrzciciela kard. Kazimierz Nycz wręczył medale "Za zasługi dla archidiecezji warszawskiej”. Odebrało je 30 osób. Wyjątkowych.

- Nie da się wszystkich odznaczyć w jednym czasie, dlatego czynimy to sukcesywnie. W imieniu archidiecezji warszawskiej, w imieniu Kościoła chcę podziękować wam, za wyróżniające się poświęcenie, trud, pracę: w grupach parafialnych, modlitewnych, apostolskich czy charytatywnych. Za zaangażowanie przy parafii w rozmaitych funkcjach takich jak organista, kościelny czy prowadzenie dzieł ewangelizacyjnych - powiedział kardynał.

Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. szafarz Komunii Świętej, osoby odpowiedzialne za parafialną scholę czy gazetkę, a także zaangażowane w działalność w parafii, członkowie parafialnych zespołów Caritas, Akcji Katolickiej.

Następnie, pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza w intencji odznaczonych została odprawiona Msza św.

W homilii, nawiązując do dzisiejszej uroczystości narodzenia św. Jana Chrzciciela, kard. Nycz zachęcił uczestników liturgii, "żeby w przededniu Światowych Dni Młodzieży byli przygotowani nie tylko do przyjęcia proroka naszych czasów - papieża Franciszka, ale żebyśmy potrafili dorosnąć do misji dania świadectwa o Kościele wobec uczestników ŚDM".

- Refleksja nad powołaniem św. Jana Chrzciciela to okazja, by przyjrzeć się także swojemu życiu, jako życiu człowieka powołanego. Każdy z nas jest przygotowany, wybrany, przeznaczony i powołany przez Boga do życia w małżeństwie, rodzinie, kapłaństwie czy jako osoba konsekrowana, ale także do wykonywania konkretnej pracy zawodowej - mówił kardynał.

Kaznodzieja przypomniał, że nade wszystko jesteśmy powołani do życia chrześcijańskiego przez sakrament chrztu. - Żeby przez to zanurzenie chrzcielne rósł w nas człowiek nowy, który będzie gotowy przyjąć każde powołanie, którym go Bóg obdarzy - powiedział.

Pełna lista odznaczonych znajduje się na stronie archidiecezji warszawskiej >>

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama