Dokładnie w 130. rocznicę urodzin sługi Bożego Roberta Schumana, 29 czerwca o godz. 18 w bazylice św. Krzyża zostanie odprawiona Msza św. w intencji jego rychłej beatyfikacji.
- Wiele osób, kiedy słyszy nazwisko Schumana ma negatywne skojarzenia. Utożsamiają go ze źle działającymi instytucjami UE. Tymczasem, w dobie kryzysu Unii Europejskiej, osoba Schumana jest kolosalnym depozytem i skarbem, który trzeba odkryć - uważa prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, jeden z ofiarodawców intencji.
Robert Schuman był premierem Francji, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i inicjatorem integracji europejskiej. Umarł 7 września 1963 r. Zaledwie trzy lata po jego śmierci, szczątki Schumana przeniesiono do kościoła naprzeciwko jego domu. Było to spowodowane rozprzestrzeniającą się opinią o jego świętości.
W 1990 r. bp Pierre Raffin, metropolita Metzu na północy Francji, otworzył proces beatyfikacyjny polityka na szczeblu diecezjalnym. Inicjatorem wyniesienia Schumana na ołtarze był Instytut Świętego Benedykta Patrona Europy.
Zebrano ponad 750 dokumentów związanych z życiem i działalnością Ojca Europy. Przesłuchano ponad 200 świadków, przede wszystkim współpracujących z nim polityków. Komisja historyczna zebrała i zbadała wszystkie teksty jego autorstwa. Gromadzenie dokumentów beatyfikacyjnych na tym szczeblu zostało zakończone w 2004 roku. Dwa lata później, 10 lutego 2006 r., watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła pozytywnie dekret o ważności etapu diecezjalnego. Obecnie trwa rzymski etap tego procesu. Na razie przygotowywane jest tak zwane positio, czyli obszerne opracowanie o życiu i cnotach sługi Bożego.
"Udawało mu się godzić modlitwę z działaniem, politykę z miłością, osobistą świętość z dobrem publicznym" - wspominają Giuseppe Audisio i Alberto Chiara. Z kolei bp Isidor Markus Emanuel pisał, że beatyfikacja Schumana "jasno pokazałaby światu, że i dzisiaj możliwa jest świętość w polityce".
W swojej wizji europejskiej integracji od początku nawoływał do zabezpieczania i rozwijania chrześcijańskiego dziedzictwa europejskiej wspólnoty. Przestrzegał przed egoistycznym wykorzystywaniem innych, demaskowałukryte motywy hegemonii.
W przededniu 130. rocznicy urodzin polityka, przy ul. Chmielnej powstał Instytut Myśli Schumana - promujący jego osobę.