Wolontariusze, szpitale i centra informacyjne są w pogotowiu. Za niecały miesiąc, od 20 lipca, do stolicy Polski przyjadą młodzi pielgrzymi na Dni w Diecezjach, które poprzedzą spotkanie z papieżem w Krakowie. Miasto i warszawskie diecezje przedstawiły stan przygotowań.
Warszawskie muzea zapewniają pielgrzymom bezpłatny wstęp w dniach 20-25 lipca. Ponadto w dniach 21-22 lipca, przewidzianych w programie jako Dni Kultury i Historii, został przygotowane bezpłatne wejścia do muzeów dla grup zorganizowanych. Grupy rejestrowane były przez Diecezjalne Centra Rejestracyjne w obu diecezjach na terenie Warszawy.
Z myślą o mieszkańcach Warszawy, turystach i uczestnikach Dni w Diecezjach przez lipcowy tydzień na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury - miejsce spotkań z ciekawymi gośćmi, kinem plenerowym, rekreacją. Odbędą się tam liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Ich wątkami przewodnimi będą miłosierdzie i solidarność oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski i Warszawy.
W ramach Miejskiej Strefy Kultury przygotowywanych jest kilka wystaw, w tym duży projekt realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Muzeum Historii Polski, czyli wystawa "Jan Paweł II. Źródła", którą będzie można zobaczyć od 20 lipca do 15 sierpnia, w specjalnie zaaranżowanym pawilonie przy Krakowskim Przedmieściu 66, przy Bibliotece Rolniczej. Ekspozycja przybliży zwiedzającym punkty zwrotne i postaci nierozerwalnie związane z dziejami polskiego chrześcijaństwa. Narratorem, który poprowadzi zwiedzających będzie Jan Paweł II. ego refleksje i komentarze dotyczące duchowej historii Polski umieszczone zostaną na specjalnych panelach w kolejnych przestrzeniach ekspozycji dedykowanych Chrztowi Polski, świętym w dziejach Polski, św. Faustynie, św. Maksymilianowi Kolbe i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
- Dzięki podejmowanym inicjatywom Warszawa zostanie poznana, jako miejsce życzliwe, otwarte i godne rekomendacji do odwiedzenia - zauważyła Hanna Gronkiewicz Waltz.
Dla młodych pielgrzymów zza granicy odbędą się również specjalne pokazy parku fontann, zaaranżowane do muzyki Jeana Michaela Jarra.
Koncert przygotowywany przez Stołeczną Estradę to radosne i wielowymiarowe widowisko, których Warszawa chce powitać uczestników ŚDM. Koncert odbędzie się 21 lipca o godz. 19.30 na Placu Piłsudskiego, w obecności kilkudziesięciu tysięcy młodych widzów z całego świata, a także goszczących ich mieszkańców Warszawy i Mazowsza.
Na specjalnie zaprojektowanej i wybudowanej wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii i wielu polskich artystów. Wśród nich będzie można usłyszeć m.in. Muńka Staszczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Piotra Cugowskiego, Janusza Radka, Natalię Szroeder, Piotra Kupichę, Tomasza Szczepanika, Zofię Nowakowską, Sound 'n' Grace. Solistom będzie towarzyszyć Polska Orkiestra Sonfonia Iuventus oraz chóry. Artystami dyrygować będą Piotr Rubik i Radosław Labahua.
Miasto przygotowało kilkanaście tysięcy okolicznościowych pocztówek promujących Warszawę i tyle samo znaczków, żeby ułatwić pielgrzymom bezpłatne wysyłanie pozdrowień ze stolicy Polski w dowolne miejsce. Każda kartka zostanie opatrzona specjalnym stemplem okolicznościowym. Stoisko promocyjne Warszawy będzie czynne 21 lipca. Akcja jest organizowana we współpracy z Pocztą Polską.