Wolontariusze, szpitale i centra informacyjne są w pogotowiu. Za niecały miesiąc, od 20 lipca, do stolicy Polski przyjadą młodzi pielgrzymi na Dni w Diecezjach, które poprzedzą spotkanie z papieżem w Krakowie. Miasto i warszawskie diecezje przedstawiły stan przygotowań.
Aby ułatwić poruszanie się po mieście każdy pielgrzym otrzyma miejski informator w języku polskim i angielskim prezentujący stolicę, jej zabytki, historię i współczesne atrakcje. W przewodniku znajdą się również niezbędne informacje o tym, jak poruszać się po mieście.
Stołeczne Biuro Turystyki przygotowało z kolei mobilną aplikację WarsawTour. Aplikacja działająca online i offline pomoże pielgrzymom zaplanować zwiedzanie miasta wg indywidualnych zainteresowań. Wybierając jeden z 16 tematów spacerów, użytkownik zdecyduje, czy chce poznać historię Warszawy idąc śladami Powstania Warszawskiego, Judaików czy miejsc związanych z Janem Pawłem II.
Wiele atrakcji przygotowały dla pielgrzymów także poszczególne dzielnice, wśród nich wydarzenia kulturalne, koncerty, spacery z przewodnikami, pikniki sportowo-rekreacyjne.
Do diecezji warszawsko-praskiej przyjadą pielgrzymi 20 narodowości. Niektóre grupy są bardzo liczne np. z Filipin (300 osób), Belgii (300 osób), Ukrainy (500 osób) Indonezji (200 osób). W sumie 3500 gości, w tym 6 biskupów, 50 księży i 15 kleryków. Będą mieszkali na terenie Warszawy i okolic.
- Nie mieliśmy problemu, żeby zebrać rodziny, które przyjmą pielgrzymów w swoich domach. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie dodatkowych grup – podkreślił ks. Emil Parafiniuk, odpowiedzialny za przygotowania w diecezji warszawsko-praskiej. Dodał, że ciągle rejestrują się grupy, które Dni w Diecezjach chcą spędzić w stolicy.
Centralnym wydarzeniem w diecezji warszawsko-praskiej będzie "Festiwal Narodów", który odbędzie się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Mehoffera 2. Podczas prezentacji grup będzie można zobaczyć tańce m.in. z Wysp Pacyfiku, balet z Korei Południowej, występ grup z Ukrainy i Indii.
Głównym wydarzeniem po lewej stronie Wisły będzie Warszawskie Uwielbienie przy Świątyni Opatrzności Bożej, które zaplanowano na 23 lipca. Tam odbędzie się Msza posłania, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Podczas koncertu zagrają m.in. Arka Noego, Maleo Reggae Rockers, wspólnota ewangelizacyjna Shalom, 2Tm2,3.
23 lipca będzie także dniem rekreacji, sportu i współzawodnictwa.
Dzień wcześniej zaplanowano dzień pielgrzymowania i dzieł miłosierdzia. Młodzież odwiedzi miejsca związane z życiem świętych Warszawy - m.in. abp. Zygmuntem Szczęsnym-Felińskim, ks. Jerzym Popiełuszką, św. Andrzejem Bobolą.
W kościołach odbędzie się także nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie. Przed kościołami zostaną rozpalone ogniska na znak jedności Kościoła, który zgromadzony w rym samym czasie w różnych miejscach modli się do Boga w różnych językach w intencjach całego świata.
Jak powiedział kard. Kazimierz Nycz, archidiecezja przygotowała dla pielgrzymów przede wszystkim program duchowy, ale młodzi będą mieli także wiele możliwości, by poznać nasz kraj i kulturę. M.in. mieszkając u rodzin, przebywając w parafiach, gminach i poznając Polskę przez pryzmat Warszawy. - Na 4 tygodnie przed Dniami w Diecezjach jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani - powiedział metropolita warszawski.
Mówiąc o przygotowaniach do przyjęcia pielgrzymów, kard. Nycz podkreślił, że udało się podejść do tego zadania partnersko i to jest niezwykle ważne.
Podkreślił to także abp Henryk Hoser. - Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się jak działać w dobrych celach". Jak podkreślił, to niezwykłe przeżycie uniwersalizmu w wymiarze religijnym może być opozycją do rodzących się fundamentalizmów religijnych.