Nowy numer 43/2020 Archiwum

TGD zagra na Siekierkach

Już po raz 28. na Międzynarodowych Finałach Parafiady Dzieci i Młodzieży spotkają się przedstawiciele 8 krajów z Europy. Do Warszawy przyjedzie 1500 młodych ludzi z całej Polski oraz z Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Niemiec i Słowacji.

Parafiada wystartuje 10 lipca i potrwa tydzień. Rozpocznie ją Msza św. o godz. 16 w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. O godz. 19. przed kościołem odbędzie się koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia, wykonujący muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

- W coraz bardziej podzielonej Europie szukamy tego, co nas łączy - tak prezes Parafiady, o. Tomasz Olczak, wskazuje na wyjątkową misję, jaką realizuje pijarskie Stowarzyszenie.

Czerpiąc wzór z greckiej triady: stadion-teatr-świątynia, Parafiada proponuje uczestnikom rozwój w trzech wymiarach: sportowym, duchowym i kulturowym. Sport na Finałach Parafiady to 13 różnych dyscyplin w 16 konkurencjach sportowych m.in. pchnięcie kulą, strzelectwo i biathlon letni, szachy, ringo. Zawody odbędą się na profesjonalnych obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego i  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a prowadzić je będą licencjonowani sędziowie, zrzeszeni w odpowiednich związkach sportowych.

Filar świątyni to możliwość spotkania się z rówieśnikami i doświadczenia wspólnoty wiary wśród ludzi z różnych krajów, poprzez codzienną Mszę Święta oraz wspólne wieczory modlitewne.

Natomiast na deskach teatru młodzi aktorzy zaprezentują swoje umiejętności w dwóch kategoriach: "Moja Mała Ojczyzna-dawne jarmarki” oraz "Fraszki-igraszki”. Będzie także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy m.in. o Henryku Sienkiewiczu, Sporcie i o Polsce. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w "historii na wakacjach” - turnieju o tytuł "Masters of Adventures” - nowej propozycji zajęć rekreacyjnych polegających na rozgrywaniu różnego typu gier od układania puzzli, przez grę planszową, przestrzenną, typu "Escape Room” po turniej łucznictwa historycznego.

Podczas pobytu w Warszawie młodzież z różnych stron świata zobaczy najciekawsze zakątki Warszawy, w tym stołeczne muzea, Zamek Królewski, telewizję, Centrum Nauki Kopernik, zoo czy Parlament. Organizatorzy przygotowali ponad 20 tras wycieczek.

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, na Parafiadzie powstanie średniowieczna osada, gdzie prowadzone będą Warsztaty Aktywnego Historyka: dzieci i młodzież poznają tajniki życia pierwszych Piastów, samodzielnie przygotują ozdoby i ceramikę, a nawet wybijać będą pamiątkowe parafiadowe denary. Uczestnicy będą mogli także sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy historycznej "Narodziny polskiej państwowości - Czasy i dzieje Piastów”, puścić wodze wyobraźni w konkursie plastycznym zatytułowanym "Chrzest966 - moje wyobrażenie zdarzeń z najdawniejszych czasów Polski”

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski -  Chrztu Dobrawy i Mieszka I, czyli narodzin polskiej państwowości i zaprowadzenia chrześcijaństwa na ziemiach polskich, na zamówienie Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza powstaje specjalne wydawnictwo - komiks zatytułowany "Historia o Dobrawie i Mieszku I czyli rzecz o zaprowadzeniu chrześcijaństwa z inspiracji pędzlem Jana Matejki”. Premiera wydawnictwa już podczas 28. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama