Koncert Maleo Reggae Rockers, tańce z wysp Pacyfiku, balet z Korei oraz wspólna Eucharystia po łacinie - to tylko niektóre z atrakcji czekających 23 lipca na uczestników Festiwalu Narodów. Będzie to centralne wydarzenie podczas Dni w Diecezjach w diecezji warszawsko-praskiej.
Organizatorzy przewidują, że festiwal zgromadzi ok. 20 tys. osób. Wejściówki na centralne wydarzenie dostępne są w parafiach i w Centrum ŚDM przy ul. Floriańskiej 3. Hasłem wydarzenia centralnego będzie: "Betlejem”. Wokół tego tematu będzie się koncentrował cały program formacyjny tygodniowej wizyty pielgrzymów ze świata w diecezji warszawsko-praskiej.
Spotkanie na Tarchominie rozpocznie się 23 lipca o godz. 14.30 wielokulturowym korowodem symbolizującym pokłon Trzech Króli w Betlejem. Podczas parady zobaczymy tańce w Wysp Pacyfiku, balet z Korei czy tradycyjne stroje ukraińskie. Wcześniej, od godz. 12 przewidziany jest program ewangelizacyjny.
Punktem centralnym spotkania będzie sprawowana po łacinie Eucharystia pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera o godz. 17. Formularz Mszy św. będzie pochodził z uroczystości Narodzenia Pańskiego. Z tej okazji przygotowano również specjalny repertuar muzyczny.
- Dla gości z zagranicy przewidziano tłumaczenie symultaniczne poprzez radioodbiorniki - poinformowała w rozmowie z KAI Aleksandra de Mezer z Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Spotkaniu towarzyszyć będą program ewangelizacyjny, adoracja Najświętszego Sakramentu, będzie także możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi. W specjalnie przygotowanej strefie powołaniowej będą oczekiwać na młodzież kapłani, siostry zakonne i zakonnicy z diecezji warszawsko-praskiej.
Wydarzenie na Tarchominie będzie miało charakter religijno-kulturalny. Specjalny program artystyczny poprowadzi aktor i prezenter telewizyjny Maciej Musiał. Przewidziano m.in. koncert zespołu Maleo Reggae Rockers. Dzięki współpracy z Urzędem Gminy Białołęka będzie też okazja poznać bliżej historię tego terenu. Na cały dzień zostanie również podstawiony zabytkowy autobus. Wchodząc do niego, będzie można symbolicznie przenieść się kilka dekad wstecz.
Na wydarzenie centralne na Tarchominie zaproszeni są wszyscy wierni, bez względu na wiek, zwłaszcza rodziny z dziećmi. Oficjalne zamknięcie wydarzenia centralnego tygodnia ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej przewidziane jest o godz. 21. - Przed Apelem Jasnogórski odbędzie się oficjalne posłanie polskich grup na spotkanie z papieżem i ŚDM w Krakowie - zapowiedział ks. Emil Parafiniuk.
Na tydzień ŚDM do diecezji warszawsko-praskiej przyjedzie ponad 4 tys. młodych z Filipin, Korei, Indonezji, Francji, Hiszpanii i Ukrainy. Nie zabraknie także młodzieży z Afryki i Bliskiego Wschodu. W okolicach Otwocka zamieszka np. grupa z Ghany, a w parafii katedralnej - z wysp Wallis i Futuna, będących terytorium zależnym Francji. Z kolei np. wierni patriarchatu jerozolimskiego zatrzymają się w okolicach Radzymina.
PROGRAM: