Nowy numer 43/2020 Archiwum

Śpiewy, tańce i modlitwa w 13 językach!

Atmosferę oczekiwania czuć na każdym kroku. Banery ze słowem "dzień dobry", flagi narodowe kupione i polskie przysmaki. Już 20 lipca parafie przywitają swoich gości!

- Nasi pielgrzymi nie mogli się już doczekać. Dla gości z Gwatemali Polska to kraj wielkiego papieża i Bożego Miłosierdzia. Ich radość dało się wyczytać z każdego maila. My także odliczaliśmy dni do wspólnego spotkania - mówi Daniela Banaszkiewicz, koordynatorka z Centrum Wolontariatu ŚDM Archidiecezji Warszawskiej, opiekująca się grupą z Gwatemali.

Jedną z najliczniejszych grup - ok. 500-osobową grupę właśnie z Gwatemali - nie tylko powitają rodziny i parafianie. - Przygotowaliśmy coś bardzo polskiego - koncert zespołu "Mazowsze" - mówi koordynatorka.

Parafia bł. Władysława z Gielniowa już od ponad tygodnia oblepiona jest plakatami. - Widać, że coś się będzie działo - zaciera z radości ręce ks. Zbigniew Sawik, wikariusz ursynowskiej parafii.

Parafia spodziewa się ok. 90 osób z Paragwaju, tzw. Papaboys - wspólnoty powstałej w Paragwaju przy okazji przygotowań do ŚDM odbywających się w Kolonii.

Uroczyste powitanie pielgrzymów zaplanowane jest na godz. 20.30. Jeszcze przed drzwiami świątyni będzie miała miejsce oficjalna ceremonia z udziałem parafian, pielgrzymów i władz dzielnicy. Zostaną zawieszone narodowe flagi i odśpiewane hymny. A ksiądz proboszcz przekaże młodym klucze do parafii. - Chcemy, żeby poczuli się gospodarzami tego miejsca - mówi wikariusz.

Wolontariusze z parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce swoich gości powitają... już w autokarach. - Ze względu na późną porę, postanowiliśmy, że wyjedziemy im na spotkanie w drodze - mówi ks. Maciej Jaszczołt, wikariusz bielańskiej parafii.

Grupa pielgrzymów to ok. 170 osób, które przyjadą do stolicy z Dubaju. Goście różnych narodowości (m.in. Z Filipin, Indii, Syrii czy Libanu) przylecą do Pragi, a następnie w nocy autokarami udadzą się na Bielany.

- Cieszymy się, bo w grupie pielgrzymów jest także nasz parafianin - obecnie brat ze Zgromadzenia Braci Misjonarzy Miłości, posługujący w Kalkucie - mówi duchowny.

Oficjalne powitanie w parafii odbędzie się w czwartek. - Przygotowaliśmy modlitwę w 13 językach na wzór modlitw Taizé. Tego dnia rozdamy uczestnikom ŚDM identyfikatory i bilety - mówi.

Muzyczne powitanie szykuje z kolei parafia św. Antoniego Marii Zaccarii. - Wypożyczyliśmy scenę z Domu Kultury, nasz parafianin poprowadzi karaoke z włoskimi, angielskimi i polskimi hitami, następnie ze sceny przedstawią się pielgrzymi - mówi Łukasz Terlikowski, koordynator parafialnego centrum ŚDM.

Do wilanowskiej parafii przyjedzie w sumie ok. 80 osób z Brazylii, Indii, Tajwanu, Birmy, Kolumbii, Peru, Meksyku, Szwajcarii i USA. A także barnabici z Włoch, Albanii, Brazylii, Belgii i Indii.

- Goście z Indii chcą zaprezentować się w swoich regionalnych strojach, a Szwajcarzy przygotowali multimedialną prezentację z humorem. Będą także narodowe tańce - zapowiada koordynator. Następnie wszyscy goście, rodziny i parafinie zasiądą do wspólnej kolacji. - Zapewniamy ciepłe dania, a ciasta i sałatki przyniosą rodziny - mówi.

Foldery i komiksy o sanktuarium i bł. ks. Jerzym przygotowane, flagi narodowe wywieszone, cytaty z nauczaniem świętego męczennika przetłumaczone na najpopularniejsze języki świata. Parafia św. Stanisława Kostki czeka z kolei na pielgrzymów... z całej Warszawy! Żoliborska parafia podczas Dni w Diecezjach będzie miała specjalne zadanie - obsługiwać zagranicznych gości, którzy odwiedzą grób i Muzeum bł. ks. Jerzego.

Również w sąsiedniej parafii św. Jana Kantego przygotowania do przyjęcia pielgrzymów idą pełną parą i już zmierzają do końca. Na ostatnim "roboczym” spotkaniu wolontariusze pod przewodnictwem ks. prał. Grzegorza Ostrowskiego, proboszcza parafii, zatwierdzili ostatecznie plan pobytu gości z Włoch i Hiszpanii.

Kolejne dni także pełne będą niespodzianek. Stołeczne parafie przygotowały m.in. warsztaty z lepienia pierogów, rekonstrukcję historyczną o Powstaniu Warszawskim, pikniki z kuchnią polską, gry miejskie związane z postaciami ks. Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, wycieczkę śladami św. Faustyny, koncert Antoniny Krzysztoń czy - w ramach dzieł miłosierdzia - odwiedzimy w Domu Geriatryczno-Rehabilitacyjnym Bonifratrów i Domu Seniora. A także pielgrzymki do m.in. Niepokalanowa, Powsina czy Palmir.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama