Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pielgrzymi ze św. Anny "przyłapani”…

… na kawie u bł. Pier Giorgio Frassatiego.

Kanapki, napoje i drożdżówki serwowane są tu przez braci w białych habitach.

Uruchomiona przez dominikanów Frassati Cafe przy ul. Stolarskiej 12 ściąga tłumy pielgrzymów.

- O tym niesamowitym miejscu dowiedzieliśmy się od znajomych - mówią pielgrzymi z akademickiego kościoła św. Anny.

Plenerowa kawiarnia w dominikańskich ogrodach zlokalizowana jest w sercu starego miasta. I faktycznie przyciąga setki pielgrzymów. Nie tylko klimatem zakonnych murów, chłodem rozłożystych drzew i kawą za "co łaska”, ale przede wszystkim obecnością trumny z ciałem błogosławionego patrona tegorocznych ŚDM, wystawionego w dominikańskim kościele.

- Młodzi przychodzą non stop. Widać, że kult świętego wyraźnie się rozwija. Mamy nadzieję, że niedługo bł. Pier Giorgio Frassatii zostanie świętym - mówi br. Marcin Rutecki, dominikanin. I dodaje: Cieszymy się tym bardziej, że w naszym kościele spotkało się dwóch wielkich świętych: obok relikwii błogosławionego Włocha mamy szczątki św. Jacka - pierwszego pilskiego dominikanina.

Dla Sylwii Onieszczuk z Warszawy, która na ŚDM przyjechała z grupą 600 pielgrzymami z kościoła św. Anny, to już drugie spotkanie z błogosławionym. Po raz pierwszy miała okazję modlić się przy jego trumnie w kościele akademickim przy Krakowskim Przedmieściu jeszcze przed Światowymi Dniami w Diecezjach, kiedy jego relikwie nawiedziły Warszawę. - Teraz znamy się już bliżej. Mogę zwierzyć się mu z wielu spraw. To młody człowiek, który żył pełnią życia, a jednocześnie był blisko Boga. Z pewnością miał także wiele dylematów, które także przeżywam. Liczę na jego pomoc - mówi.

Bł. Pier Giorgio Frassatii jest jednym z patronów ŚDM. W bazylice oo. dominikanów codziennie od godz. 6 do 24 wierni mogą modlić się przy relikwiach błogosławionego, zobaczyć wystawę o życiu i dziele bł. Frassatiego. Codziennie od godz. 15 jest animowana modlitwa o pokój i miłosierdzie dla świata, a od godz. 10 do 18 w ogrodach i sadach klasztornych jest otwarta Frassati Cafe.

27 lipca w bazylice miało miejsce całonocne czuwanie nazwane "Noc świętych dominikańskich”, w którym wziął udział o. Bruno Cadoré OP - generał zakonu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama