Nowy numer 42/2020 Archiwum

Milion razy "dziękuję"

Ogólnopolska akcja pisania kartek do powstańców warszawskich. Organizatorzy akcji BohaterON przygotowali milion kartek, dostępnych w pociągach intercity, kolekturach Lotto, na poczcie i w Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Jestem już sam na tym świecie. Rodzina zginęła w 1939 r. lub w czasie Powstania Warszawskiego. Żona odeszła w 2012 r. Słowa pamięci, otuchy, wsparcia znaczą dla mnie bardzo dużo - mówi Władysław Rosiński "Zapałka", który 2 lipca skończył 90 lat.

Dwa lata temu dostał pierwszą kartkę, od 9-letniego Maxa, który napisał ze szpitala: "Dziękuję, ze mogę żyć w wolnym kraju". 

- Z tych korespondencji między małymi dziećmi w polskich szpitalach i powstańcami warszawskimi narodziły się niezwykłe więzi - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, który pośredniczył w dostarczeniu kartek do adresatów.

W tym roku akcja obejmie wszystkich, którzy zechcą do powstańców napisać kilka ciepłych słów.

– W naszej akcji chcemy skupić się przede wszystkim na ludziach, którzy są wśród nas – bohaterach, którzy z miłości do wolności i ojczyzny nierzadko poświęcali tak wiele. Chcemy mówić o ich historiach, emocjach, a nawet marzeniach, pokazując nieco inną perspektywę Powstania. W ten sposób pragniemy pielęgnować pamięć o nich, włączając ją do świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu – połączenie słów „bohater” i „ON” – tłumaczy Agnieszka Łesiuk, koordynatorka projektu BohaterON.

Milion razy "dziękuję"   - Słowa pamięci, otuchy, wsparcia znaczą dla mnie bardzo dużo - mówi Władysław Rosiński "Zapałka", który 2 lipca skończył 90 lat Tomasz Gołąb /Foto Gość Bezpłatną kartkę można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, pociągach Express InterCity Premium, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Kartka będzie dostępna również przez cały sierpień w czarnym namiocie Rakoobrony na plaży w Gdyni. Ponadto symboliczną pocztówkę można wysłać przez Internet – (Platforma Envelo) – zostanie ona wydrukowana i w formie tradycyjnej przekazana adresatowi. Wystarczy napisać kilka słów od siebie – życzeń, które chcemy skierować do powstańców. 

Kartki po zakończeniu kampanii trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom. Udział w akcji może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Na wysłanie pocztówki ma czas do 2 października – dnia, w którym przed 72 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie. Listę punktów dystrybucji kartek znaleźć można na stronie www.bohateron.pl.

Organizatorzy akcji BohaterON przygotowali milion kart pocztowych. Wystarczy kilka ciepłych słów.

- Tego nam naprawdę czasem brakuje - mówi Józefa Marciniak ps. "Kropka".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama