Nowy numer 33/2018 Archiwum

Rusza zbiórka na smoleńskie pomniki

- Nie chcemy już dłużej czekać. Jutro ruszamy ze zbiórką pieniędzy na dwa pomniki smoleńskie, które staną w Warszawie - ogłosili Jacek Sasin i Marek Suski, kierujący Komitetem Społecznym Budowy Pomników śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Wolontariusze pojawią się na ulicach już jutro, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej. Publiczna zbiórka rozpocznie się przed kościołem seminaryjnym i katedrą św. Jana w Warszawie.Każdy darczyńca otrzyma cegiełkę o określonym nominale, od 10 do 1000 zł. Pieniądze można też wpłacić na konto bankowe.

- Na ten moment trzeba było długo czekać, ale wreszcie następuje. Rozpoczynamy oficjalnie działania zmierzające do postawienia w Śródmieściu Warszawy dwóch pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Najpewniej przy Krakowskim Przedmieściu, choć ostateczna lokalizacja pozostaje jeszcze do ustalenia - zapowiada Jacek Sasin.

Wspólnie z posłem Markiem Suskim ogłosili rozpoczęcie publicznej zbiórki, która ma doprowadzić do wzniesienia w Warszawie dwóch pomników, prawdopodobnie z brązu. Wkrótce ma zostać ogłoszony skład komisji konkursowej.

- Ta katastrofa dotknęła cały naród. Zagraniczne delegacje często pytają, dlaczego nie ma takiego pomnika w stolicy. To dla nich dziwne, niezrozumiałe i krzywdzące. Mamy nadzieję, że po ogłoszeniu wyników konkursu, który wyłoni najlepszy projekt, nawet władze Warszawy zgodzą się, że to potrzebny pomnik. Inicjatywa jest odpowiedzią na oczekiwania setek tysięcy Polaków, którzy już kilka godzin po katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku gromadzili się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, aby oddać hołd nagle utraconej elicie państwa, uczcić pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych 95 ofiar narodowej tragedii. Upomina się o niego wielu ludzi - mówi Marek Suski.

Publiczna zbiórka będzie prowadzona do końca marca 2018 roku. Pomniki mają zostać uroczyście odsłonięte na ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Władze Warszawy konsekwentnie odmawiają lokalizacji pomnika katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu.

- Stołeczny Konserwator Zabytków zachowuje się jak polityk. Źle wykonuje swoje zadania - mówi Jacek Sasin.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Edgar
  09.08.2016 14:15
  Czyli 234 tys. zł mają jak w banku. 234 X 1000 = 234.000,-
  doceń 2
 • Edgar
  09.08.2016 14:27
  Zapomniałem o 63 senatorach, dodajemy więc kolejne 63 tys. zł i już mamy prawie 300 tys. zł. Ponadto 15 europosłów powinno dać nie po 1000 zł ale 1000 euro wtedy mamy 15 tys. euro. Każdy działacz terenowy może sobie również kupić miłość prezesa. Tam również odbędą się wyścigi. Pięknie. Moim skromnym zdaniem ten pomnik/pomniki to będzie ilustracja polskiej hańby i niekompetencji.
  doceń 3
 • Stanisław_Miłosz
  09.08.2016 15:33
  Tylko niech się nie dadzą wmanewrować w lucyferiańskiego genu deptany pomnik światła. Choćby dlatego klasyka lepsza, bo można na jej tle zrobić sobie selfi słitfocię, a na tle laserowj smugi nie za bardzo.
  doceń 0
 • JAWA25
  12.08.2016 21:18
  zbiórkę należałoby zrobić na Muzeum Techniki http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/komunikat-dot-muzeum-techniki-i-przemyslu-not.html http://natemat.pl/14979,muzeum-techniki-na-skraju-bankructwa-graciarnia-czy-dorobek-polskich-inzynierow-waszym-zdaniem
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma