Nowy numer 33/2018 Archiwum

Niemieckie wozy na Krakowskim Przedmieściu

Wystawę pojazdów z czasów okupacji stolicy - „Warszawskie ulice'44" można oglądać przed Galerią „Kordegarda” przy Krakowskim Przedmieściu w ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury. Sokół 1000 i BMW „Sahara”, sztabowy Mercedes L1500, majestatyczny Horch 830, „Kübelwagen”, Willys, Citroen 11CV przyciągają uwagę turystów. Armia niemiecka – choć dzisiaj kojarzy się z samochodami i motocyklami – używała bardzo często koni i rowerów. Na rowery – a właściwie riksze – musieli się przesiąść także warszawscy taksówkarze. Niemcy zabraniali bowiem Polakom prowadzenia samochodów, a przedwojenne auta – m.in. doskonałe Fiaty 508 – zostały skonfiskowane. Opisy pojazdów, które można oglądać na Krakowskim Przedmieściu uzupełnione zostały opowieściami bohaterów walk pochodzącymi z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Wystawa jest kolejnym elementem obchodów organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury wokół Galerii „Kordegarda”. W najbliższych tygodniach zaplanowano nowe działania artystyczne w tej przestrzeni.
 W samej „Kordegardzie” do 11 września 2016 r. prezentowana jest wystawa fotograficzna przedstawiająca powstańców, mieszkańców Warszawy oraz portrety dzieci – nierzadko uczestników Powstania, autorstwa Jerzego Tomaszewskiego „Jura”, fotoreportera i korespondenta Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej. Zdjęciom towarzyszy kronika pisana „na gorąco” przez Jerzego Tomaszewskiego oraz prasa powstańcza, w tym fragmenty Biuletynu Informacyjnego – rubryki zatytułowanej „Poszukiwania Zaginionych”. Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli - od 11.00 do 19.00.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma