Poczytaj mu książkę. Caritas Archidiecezji Warszawskiej tworzy bibliotekę dla hospicjum. - Czytanie książek to okazja, by być blisko chorego - mówią jej inicjatorzy.
Książek jest już ponad 40. W sekretariacie Caritas Archidiecezji Warszawskiej leżą "Kwiatki świętej Tereski” Elizabeth Ficocelli, "Zjawa" Michaela Punke (na której oparto oscarowy film) czy "Cud" Danielle Steel. Już niedługo z treścią wartościowych lektur przyniesionych przez mieszkańców stolicy zapoznają się podopieczni Caritas.
Pod hasłem "Książki pełne życia" ruszyła akcja tworzenia biblioteki dla Hospicjum Stacjonarnego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, placówek prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
Nowe lub używane książki można przynosić do sekretariatu Caritas, który mieści się przy ul. Krakowskie Przedmieście 62 w godz. 8-19. - Czekamy na książki o bardzo różnej tematyce, od pozycji historycznych, po biografie, powieści, książki o duchowości czy kryminały - mówi Bartosz Pulcyn z Caritas. - Chcemy, by był to dar serca, intymny gest, książka, która była dla kogoś ważna i szczególnie dedykowana naszym podopiecznym.
Biblioteka funkcjonuje na III oddziale męskim Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Lektury będą czytać chorym wolontariusze, pracownicy ZOL i hospicjum oraz rodziny. - Zauważyliśmy, że członkowie rodzin często czują się bezradni wobec choroby bliskich. Książka może być pomocą w nawiązaniu kontaktu i byciu blisko. Bycie przy chorym to dla niego najlepsza terapia. Z medycznego punktu widzenia ważne jest także pobudzanie wyobraźni poprzez lekturę - mówi B. Pulcyn.
W Ośrodku Działalności Leczniczej prowadzonym przez Caritas przebywa 150 osób - znajdujących się w ostatniej fazie choroby nowotworowej oraz osoby, które z różnych względów nie mogą przeżywać swojej choroby w domu.