Warszawskie obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Dodał, że w kampanii wrześniowej polscy żołnierze, w nierównej walce z okupantem, wykazali się niezwykłym hartem ducha i odwagą. "Dowiedli, że pokój jest wartością cenną, ale wolność i honor są bezcenne" - dlatego zdaniem biskupa, zasłużyli na pamięć i uznanie w oczach przyszłych pokoleń. Jak podkreślił mówca, to właśnie bohaterska postawa żołnierzy we wrześniu 1939 r. stanowiła inspirację dla późniejszej walki, w czasie i po zakończeniu drugiej wojny światowej: dla polskiego państwa podziemnego, Armii Krajowej, powstańców warszawskich, żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
- Jakże wymowny był pogrzeb Inki i Zagończyka, jak wymownie i wielokrotnie wybrzmiewały słowa, niespełna 18-letniej sanitariuszki: "Babciu, zachowałam się jak trzeba". Ona nauczyła się tego w domu rodzinnym i temu pozostała wierna - podkreślił biskup, dodając, że właśnie rodzina kształtuje sumienia i uczy miłości do ojczyzny, gotowej poświęcić życie. Wspomniał przy tym, że także w jego rodzinnym domu był zwyczaj modlitwy i zapalania zniczy 1 września na grobach poległych. Tradycję tę biskup kontynuuje, nawiedzając w przeddzień rocznicy wybuchu wojny cmentarz wojskowy na Powązkach.
Biskup wspomniał też o ofierze polskich oficerów, pochowanych w Katyniu i w innych miejscach sowieckiej kaźni. Oddali życie, bo "honor nie pozwolił im pójść na współpracę". Przypomniał, że to własnie kościół dawał walczącym "najgłębszą motywację do tego, by w imię Boga, stać w obronie ojczyzny, stanąć w obronie honoru Polaka".
- Wytrwałości nam potrzeba, aby wychować młode pokolenia tak, by pozostało wierne wartościom wypisanym na wojskowych sztandarach: "Bóg Honor i Ojczyzna" - nawoływał bp. Guzdek.
Po Mszy św. w katedrze polowej, jej uczestnicy udali się na pl. Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty, odczytano apel pamięci, a delegacje instytucji państwowych i organizacji pozarządowych złożyły na płycie grobu wieńce i wiązanki kwiatów.
Uroczystość na pl. Piłsudskiego była częścią obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość i 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych w Warszawie przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.