Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dziecko na uniwersytet? Tak

Wsparcie już istniejących uniwersytetów dzieci i stworzenie nowych inicjatyw to zadania Uniwersytetu Młodego Odkrywcy - programu ogłoszonego w piątek przez resort nauki. W pilotażowej edycji jeden grant może sięgnąć 40 tys. zł. Wnioski można składać do 14 października br.

Program Uniwersytet Młodego Odkrywcy zaprezentowany w piątek przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma popularyzować naukę, badania naukowe i ich zastosowania wśród dzieci i młodzieży od 6. do 16. roku życia.

- Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość poznawczą i spontaniczność. Myślą w sposób nieschematyczny, niesłychanie twórczy. Od kilkunastu lat w Europie rozwija się oddolna inicjatywa ukierunkowania tej ciekawości poznawczej dzieci. To jest inicjatywa uniwersytetów dla dzieci. W Polsce pierwsze takie uniwersytety powstały w roku 2007 w Krakowie i Warszawie"= - powiedział =podczas konferencji prasowej minister nauki Jarosław Gowin. - Chcemy wesprzeć oddolne inicjatywy podejmowane przez organizacje pozarządowe i poszczególne uczelnie. Oferujemy im wsparcie merytoryczne i finansowe - system grantów"- wyjaśnił minister nauki.

Współzałożycielka jednej z pierwszych tego typu instytucji - Uniwersytetu Dzieci, Anna Grąbczewska wyraziła nadzieję, że fundusze uzyskane z tego programu przyczynią się do powstania nowych uniwersytetów dla dzieci, ale także do poprawy jakości kształcenia i organizacji już istniejących. - Wiele z takich instytucji nie miało żadnego finansowania na swoje działanie. Nie wynagradzało wykładowców, organizatorów. Teraz będzie okazja, by to zmienić, ale także pracować nad jakością oferty - powiedziała w piątek Grąbczewska.

W każdym dofinansowanym w programie projekcie weźmie udział minimum 70-cioro dzieci. Cykliczne zajęcia edukacyjne będą prowadzone przez pracowników naukowych i specjalistów z określonej dziedziny. Dzieci od 6 do 16 lat będą uczestniczyć w specjalnie przygotowanych zajęciach, których większość prowadzona będzie na uczelniach lub w instytutach badawczych.

Wnioski można składać do 14 października br. Pierwsza grupa 40 beneficjentów zostanie wyłoniona już w 2016 roku, a finansowanie rozpocznie się w 2017. Maksymalna wysokość grantu dla pojedynczego projektu - w pilotażowej edycji programu - wyniesie 40 tys. zł. Budżet całej pierwszej edycji sięgnie maksymalnie 1,6 mln zł. W drugiej edycji planowane jest zwiększenie budżetu do 5 mln zł. Jeden grant będzie mógł wynieść do 70 tys. zł.

Minister nauki podkreślił w piątek, że Uniwersytet Młodego Odkrywcy to także szansa dla uczelni. - Szansa na skupienie wokół siebie nie tylko najzdolniejszych dzieci, ale także młodych, ambitnych rodziców. To szansa na pokazanie, że nauka ma swoją społeczną misję. Naukowcy i nauka służą ludziom, nauka jest dla każdego z nas - mówił Gowin.

- Po dziewięciu latach funkcjonowania w środowisku popularyzującym naukę w Polsce, uniwersytety dla dzieci, akademie dla dzieci zostały dostrzeżone i docenione przez ministerstwo nauki. Dobrze, że instytucje, które od początku współpracują z uniwersytetami, a także przy stowarzyszeniach, w ramach fundacji, będą mogły starać się o dofinansowanie - zaznaczyła Anna Grąbczewska.

Jak mówiła, uniwersytety dziecięce rozwijają ciekawość najmłodszych i uczą naukowego myślenia. - Dzieci słuchają naukowców. Na warsztatach same dochodzą do wiedzy, same stawiają hipotezy, pytania badawcze i próbują z pomocą mentorską na te pytania odpowiedzieć. Wierzę, że te metody, które wypracowujemy na Uniwersytecie Dzieci, to laboratorium także dla edukacji formalnej - zaznaczyła.

W samej Warszawie w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego uczestniczy rocznie 2200 dzieci. Każde dostaje indeks.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama