Chrześcijaństwo łączy nas najmocniej

Dr Andrzej Grajewski otrzymał Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. - Nurt chrześcijański jest jednym z najsilniejszych, który łączy Polskę i Niemcy - powiedział, dziękując za odznaczenie.

Andrzej Grajewski otrzymał z rąk ambasadora Niemiec, Rolfa Nikela, Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie przyznane zostało przez prezydenta Joachima Gaucka w uznaniu zasług dla dialogu polsko-niemieckiego, w tym szczególnie za wieloletnią działalność w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

- Zostałem powołany do Fundacji przez Jerzego Buzka, potem przez Kazimierza Marcinkiewicza, prolongatę otrzymałem zaś od Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. To pokazuje, że warto budować ponadpolityczny konsensus, odrywać się od aktualnych uwarunkowań i emocji, i patrzeć dalej - mówił dr Andrzej Grajewski.

Przywołał postać ks. Władysława Bukowińskiego, który 11 września zostanie wyniesiony na ołtarze w Karagandzie - mieście, w którym pełnił swą duszpasterską posługę w czasach Związku Radzieckiego.

- Był apostołem Kazachstanu, duszpasterzem Polaków, a jeszcze bardziej Niemców, który mogąc opuścić w 1955 r. Kazachstan, pozostał, by służyć jednym i drugim. Do tej pory patronem polsko-niemieckich relacji był św. Maksymilian Kolbe, dziś może nim być ks. Bukowiński, zwłaszcza w czasach nowych wyzwań związanych z imigrantami. Nurt chrześcijański i inicjatywy wyznaniowe na mapie wspólnych, polsko-niemieckich przedsięwzięć jest przecież wyjątkowo silny - powiedział Andrzej Grajewski, dodając że traktuje odznaczenie bardzo osobiście, ponieważ jego babcia pochodziła z Hamburga, a synowa - z Hannoveru.

Chrześcijaństwo łączy nas najmocniej   Wraz z dr. Andrzejem Grajewskim odznaczenia otrzymali także: poseł Marek Krząkała oraz Wiktor Marek Leyk Tomasz Gołąb /Foto Gość Andrzej Grajewski jest historykiem i politologiem. Współpracuje z Ośrodkiem Studiów Wschodnich oraz Ośrodkiem Studiów Międzynarodowych. W latach 1999–2006 był członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Specjalizuje się w najnowszej historii Europy Środkowej i Rosji, a także historii Kościoła na tym obszarze. Został też członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych oraz współprzewodniczącym zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jest autorem książek: "Rosja i Krzyż. Z dziejów Cerkwi w ZSRR", "Tarcza i miecz. Rosyjskie służby specjalne 1991-1998" oraz "Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją". 

Od 1981 r. związany jest z redakcją tygodnika "Gość Niedzielny", jest zastępcą redaktora naczelnego. Odznaczony m.in. Krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice” oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wraz z dr. Andrzejem Grajewskim odznaczenia otrzymali także: poseł Marek Krząkała oraz Wiktor Marek Leyk, działacz społeczny, zaangażowany w sprawy mazurskiej społeczności ewangelickiej oraz mniejszości narodowych i etnicznych na Warmii i Mazurach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..