Nowy numer 48/2020 Archiwum

Miłosierdzie na ratunek małżeństwu

Kilka tysięcy pielgrzymów wzięło udział we Mszy św. odpustowej w Loretto. Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Pikus z diecezji drohiczyńskiej.

Leśny plac przed sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej wypełniał tłum pielgrzymów, którzy 11 września przybyli do podwarszawskiego Loretto na uroczystości odpustowe. Wśród nich byli pątnicy trzydniowej Diecezjalnej Drohiczyńskiej Pielgrzymki z Drohiczyna do Loretto.

W homilii drohiczyński biskup przypomniał, że w tym roku przypada 150. rocznica urodzin błogosławionego założyciela loretanek i 125. rocznica jego święceń. Zwrócił także uwagę, jak ważne jest Boże Miłosierdzie w życiu rodzinnym.

- Grzech pierworodny sprawił, że rozeszły się myśli i drogi człowieka z myślami i drogami Boga. Dotknęło to boleśnie również postaw małżonków i życia rodzinnego. Miłosierdzie nie jest pobłażaniem, ale tym, co przychodzi nam z pomocą, naprawia to co zostało zniszczone. Prowadzi do przywrócenia ładu między Bogiem i człowiekiem oraz między dwojgiem ludzi - mówił. I dodał: Miłosierdzie jest jak koło ratunkowa rzucone człowiekowi przez Boga.

Kaznodzieja wielokrotnie podkreślał rolę miłości małżeńskiej, która często odchodzi na dalszy plan, gdy pojawiają się w dzieci. - Jeśli jej nie będzie, dzieci do końca życia będą szukały odpowiedzi na pytanie: "po co jestem?”. Miłość małżeńska rodziców jest zatem odpowiedzią: "z miłości, po to, by kochać” - mówił. I dodał: - Nawet będą dorosłymi wiemy, jak ważne jest doświadczenie miłości rodziców.

Hierarcha wrócił także uwagę, na współczesna zagrożenia rodziny. - Dziecko potrzebuje ojca i matki, wiemy że są eksperymenty budowania czegoś w rodzaju atrap maleńko-rodzinnych, swego rodzaju wynaturzeń niezgodnych z zamysłem Boga - powiedział.

Na zakończenie bp Pikus zachęcił, by każdy odczytał swoją życiową misję i usłyszał zapewnienie Chrystusa, tak jak usłyszała to Maryja i św. Józef: nie lękaj się.

- Nie lękajmy się odczytać i wypełnić zamysł Boga w swoim życiu, by pójść drogą, którą Bóg chce nas poprowadzić - mówił.

W programie jubileuszowych obchodów znalazły się także konferencja "Chrześcijański prymat miłosierdzia”, przedstawienie teatralne o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim i koncert pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej przeżywa jubileusz urodzin i kapłańskich święceń swojego założyciela pod hasłem "Z Maryją na drogach miłosierdzia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama