Nowy numer 39/2020 Archiwum

II Noc Świątyń

17 września swoje podwoje dla zwiedzających otworzą świątynie różnych wyznań. Udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in. Kościół Starokatolicki Mariawitów, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "POLIS” będące koordynatorem Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w ramach obchodów zbliżającego się Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii oraz Międzynarodowego Dnia Pokoju. Oba przypadają 21 września, co roku obchodzone są na całym świecie.

Barbara Jędrzejczyk z Kampanii "Bez nienawiści" przypomniała, że po raz pierwszy "Noc Świątyń" została zorganizowana w 2015 roku i wzięło w niej udział 11 warszawskich świątyń. "Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – w pierwszej "Nocy Świątyń" kilka tysięcy mieszkańców Warszawy odwiedziło kościoły i świątynie różnych wyznań" - podkreśliła Jędrzejczyk.

Zwróciła uwagę, że w Warszawie działa wiele wspólnot religijnych, które otwierają swe świątynie podczas corocznej Nocy Muzeów. "Wraz z członkami tych wspólnot doszliśmy do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek" - podkreśliła Jędrzejczyk w rozmowie z PAP .

Dodała, że celem akcji jest ukazanie Warszawy "jako miasta wielokulturowego, różnorodnego i otwartego, które swe tradycje wielokulturowości kultywuje od kilkuset lat".

Zaznaczyła jednocześnie, że "Noc Świątyń" będzie okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli różnych wyznań.

- Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, gdyż przedstawiciele różnych wyznań przygotowali dla gości koncerty, prezentacje czy warsztaty - dodała Jędrzejczyk.

Poinformowała jednocześnie, że w "Nocy Świątyń" wezmą udział: Cerkiew Grekokatolicka, Cerkiew Prawosławna, Gurudwara Sikhijska – Gurudwara Singh Sabha w Raszynie, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - Mormoni, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków i Wspólnota Baha'i w Polsce. W ramach II Nocy Świątyń będzie można w godz. 19-22 zwiedzić także kościół pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła - Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama