Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pomnik rotmistrza

Już wkrótce rozpoczną się ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydano już pozwolenie na budowę, a Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na jego montaż w terenie.

Rzeźba, zaprojektowana przez zwycięzcę konkursu architektonicznego - spółkę cywilną „Morfes” - stanie na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego, w pobliżu domu rotmistrza, skąd, 19 września w 1940 r., został wywieziony do obozu KL Auschwitz.

Pomnik będzie się charakteryzował czystą, geometryczną i klarowną formą. Sześcian z granitu i betonu został przełamany ekspresyjną rzeźbą rotmistrza w mundurze i rogatywce, wyłaniającą się ze szczeliny.

Sprowadzono i pocięto już granit, z którego zostanie wykonana bryła pomnika, a wykonawca pracuje już nad odlewem figury w brązie. Rzeźba została też zaakceptowana przez przedstawicieli rodziny Witolda Pileckiego.

Kolejny, już ostatni etap prac będzie polegał na przygotowaniu terenu oraz złożeniu wszystkich elementów pomnika w jedną całość. W piątek 16 września Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na montaż.

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki wziął udział w wojnie z bolszewikami i w kampanii wrześniowej. Był współzałożycielem konspiracyjnej organizacji wojskowej Tajna Armia Polska. Z własnej inicjatywy dostał się do KL Auschwitz i był autorem pierwszych na świecie raportów dokumentujących Holocaust. Po ucieczce z obozu zaangażował się w tworzenie organizacji „NIE" i wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Następnie walczył u boku gen. Władysława Andersa, a w 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą. W 1947 roku został aresztowany, oskarżony o działalność szpiegowską i skazany na karę śmierci w procesie pokazowym. 25 maja został zamordowany w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika przez ministra obrony narodowej. Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawa (tytuł nadany pośmiertnie w 2009 r.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama