Nowy numer 49/2020 Archiwum

Okupują ministerstwo zdrowia

Nocne rozmowy nic nie dały. Związkowcy NSZZ Solidarność nie opuszczają budynku Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej.

Cztery osoby, reprezentujące różne zawody medyczne okupują od poniedziałku gmach Ministerstwa Zdrowia. W nocy rozmawiali z nimi szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek i minister Konstanty Radziwiłł. Protestujący domagają się spotkania z premier Beatą Szydło. Chcą przedstawić jej sytuację lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i innych pracowników ochrony zdrowia. Postulują przyspieszenie prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i żądają podwyżek dla wszystkich w niej zatrudnionych.

"Nasza akcja to wyraz protestu wobec ewidentnych zaniechań kierownictwa resortu zdrowia w kluczowych sprawach dla pracowników i pacjentów. Mamy pełną świadomość, że po ośmiu latach dewastacyjnej polityki kolejnych rządów PO-PSL nie nastąpi radykalna zmiana na lepsze. Nie formułujemy postulatów niemożliwych do realizacji - oczekujemy jedynie realizacji programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości oraz obietnic złożonych naszemu środowisku w expose pani premier" - czytamy w komunikacie wydanym przez NSZZ "Solidarność".

Okupacja gmachu ministerstwa rozpoczęła się po spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, na którym minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że nie planuje podwyżek w przyszłym roku. Według przewodniczącej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ, Marii Ochman minister miał odnosić się lekceważąco wobec postulatów strony pracowniczej.

- Czekamy na jakieś propozycje. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby trzeba było odchodzić od łóżek pacjentów, czy też ewakuować szpitale – powiedziała Maria Ochman. Tydzień temu związkowcy napisali do premier Beaty Szydło list, w którym również prosili o pilne spotkanie w sprawie problemów służby zdrowia.

Na sobotę środowiska lekarskie i pielęgniarskie szykują protest w Warszawie. Porozumienie Zawodów Medycznych, organizator protestu, przewiduje obecność nawet 100 tys. pracowników ochrony zdrowia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama